Renesans tekstyliów dekoracyjnych

Są konsumenci, którzy nie wyobrażają sobie posiadania w domu materiałów innych niż tkane. Skąd bierze się siła tej grupy produktów, jeszcze niedawno kojarzonych wyłącznie z przeszłością? To pewne, że tekstylia przeżywają dziś renesans w sektorze aranżacji wnętrz. Zespojony ze spadkiem popularności sztucznych tworzyw, zwrot projektantów w kierunku naturalnych tkanin okazał się strzałem w dziesiątkę.

flower-315395_640Wydaje się, że pomógł także wzrost rozgłosu, który co roku odnotowują ruchy proekologiczne. Ilu to już produktów szuka się dziś z sufiksem eko? No właśnie.

Zaczęło się od transformacji wzornictwa kojarzonego z cepelią w coś naturalnie nowoczesnego; materiał i kolory pozostały te same, czasem zgadzała się nawet tematyka (kwiatowe ornamenty na chustach). Lecz na horyzoncie ewolucja była widoczna. Współczesne wzory tekstyliów cechowały się czymś łagodnym, elegancko poskromionym i dostosowanym do miasta, dla którego elementy natury mogą być wszystkim, tylko nie głównym odniesieniem.

Restauracje, kafejki i bary entuzjastycznie wypełniające się drewnem (znowu ekologia) stanowiły kolejną dużą bazę odbiorców tekstylnych dekoracji. Zajadając bezglutenowego pączka nie moglibyśmy przecież kruszyć na serwetkę z poliuretanu. I tak dalej. Widzimy już chyba, że po raz kolejny zadziałał tu efekt kuli śniegowej. Ale czy tylko moda skłania właścicieli lokali do zapomnienia o dekoracjach ze sztucznych tworzyw?

Nie. Artykuły z tekstyliów dekoracyjnych są po prostu ładniejsze. Ich żywa paleta kolorów koresponduje z naturalnością znanych nam od dziecka barw. Produkty te mogą być wykonywane wszędzie, bez większego biznesplanu. Kupując je czujemy się dobrze wspierając lokalny handel. W dojrzałej globalnej gospodarce takie niuanse są ważne i mogą zadecydować po powodzeniu danego produktu. W połączeniu z bezdyskusyjnym urokiem, posiadanym przez nowoczesne, tworzone z indywidualnych pomysłów wielu osób tekstylia, należy wróżyć im kolejny długi żywot.

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page