Psychologia zwierząt

Psychologia najczęściej kojarzy nam się z różnymi zachowaniami człowieka, z badaniem jego osobowości i tym podobnym działaniom dotyczącym osobnika ludzkiego. Tymczasem, psychologia, jako nauka, tyczy się również zwierząt. Nazywana jest w związku z tym zoopsychologią. Zajmuje się ona badaniem reakcji zmysłowych i instynktownych zachowań zwierząt, ich źródeł i mechanizmów. Jest ściśle powiązana z zoologią, etologią opisową (obyczaje zwierząt) i socjologią zwierząt (społeczne życie zwierząt).

Nie często podejmuje się temat psychologii zwierząt i mało, kto wie, iż specjalistę działającego w tym zakresie nazywa się zoopsychologiem. Nie zajmuje się on bezpośrednio zwierzęciem, gdyż od tego są inni specjaliści, tacy jak chociażby weterynarze. Zoopsycholog zajmuje się zatem relacjami między zwierzęciem, a otoczeniem. Jego praca polega głównie na tym, aby pomóc właścicielom zwierzęcia odbudować ich relację w sposób satysfakcjonujący dla obu stron, zarówno dla zwierzęcia, jak i jego właścicieli. Jego metody nie wpływają na samo zwierzę w taki sposób, jaki ma to miejsce podczas tresury, czy szkolenia.

W pracy zoopsychologa ważny jest kontakt z właścicielem zwierzęcia, gdyż to właśnie z nim przeprowadza on rozmowę podczas spotkania. Właściciel przedstawia wtedy problem i opisuje sytuacje jakie spotkały go w jego codziennych kontaktach z pupilem. Na tej podstawie zoopsycholog znajduje drogę do wyjaśnienia i rozwiązania problemu. Zwierzę również powinno być obecne przy takiej konsultacji. Niekiedy potrzebna jest również domowa wizyta psychologa, aby poznać dokładnie w jakim otoczeniu żyje nasz zwierzak, aby jeszcze trafniej ocenić, co tak naprawdę może być przyczyną jego niepokojącego zachowania.

Zoopsycholog ma za zadanie dokładnie poznać członków rodziny posiadających zwierzaka, który sprawia problemy, aby odbudować dzięki temu ich wspólne relacje, które mogą stanowić przyczynę zaistniałej sytuacji. Musi on wychwycić również zaburzenia zachowania u zwierzęcia, które mogą być związane z jego nieprawidłowym przystosowaniem społecznym oraz z oczekiwaniami względem niego, których nie jest w stanie zrozumieć. Może czuć się wtedy przygnębiony i zagubiony, co przejawia się nieprawidłowymi zachowaniami. Każde zwierzę, tak samo jak człowiek, ma uczucia, tak samo jak my odczuwa radość, ból, czy strach. Dlatego tak ważne jest, aby nie zwlekać z pomocą, która powinna przynieść ukojenie w jego niepokojach.

Zoopsycholog powinien przygotować metody postępowania ze zwierzęciem, przekazać je właścicielowi i zaproponować mu zmiany relacji, które koniecznie trzeba wprowadzić w życie codzienne, żeby przywrócić normalne funkcjonowanie pośród wszystkich domowników, również tych czworonożnych.

Psycholog zwierząt może także przygotowywać rodzinę, która nigdy wcześniej nie miała żadnego zwierzęcia, na jego przyjęcie. Udziela im porad oraz pomaga w wyborze najodpowiedniejszego pupila i jego rasy, która najlepiej pasowałaby do funkcjonowania i przystosowania danej rodziny. Każdy z nas wie o poradach jakie pełni psycholog dorosłych czy psycholog dziecięcy, obu znajdziemy np. tutaj – www.braintechlab.pl, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieje również psycholog dla naszych zwierzaków.

Artykuł z kategorii Choroby
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page