Przygotowanie mebli ogrodowych do jesieni i zimy

ogrodowe mebleChociaż sezon letni jeszcze trwa, a i początki jesieni nierzadko pozwalają na korzystanie z plenerowych uroków, pora zastanowić się nad tym, co zrobić z naszymi meblami ogrodowymi.

Czy poza schowaniem ich, by nie były wystawione na działanie deszczu i śniegu, możemy zrobić coś więcej?

Każdy zestaw mebli ogrodowych warto schować przed jesiennymi i zimowymi przymrozkami i opadami. Dotyczy to zarówno tych wykonanych z drewna, tworzyw sztucznych, rattanu czy metalu. Zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem nieprzyjaznych warunków atmosferycznych z pewnością dłużej zachowają estetyczny wygląd i odporność na uszkodzenia czy zniszczenia.

Aby jednocześnie przygotować nasze meble do kolejnego sezonu, powinniśmy dobrze je oczyścić. Niektóre wystarczy jedynie przetrzeć wilgotna szmatka, inne (jak np. metalowe) mogą wymagać nieco więcej pracy. Usuńmy wszelkie zabrudzenia – plamy po zaschniętych kroplach deszczu czy powstałe w wyniku rozlania napojów, ślady błota, tłuszczu i wszystkie inne, które dostrzeżemy na meblach.

Ze względu na to różnorodność tworzyw, z jakich wykonuje się meble ogrodowe, większość z nich możemy zabezpieczyć w właściwy dla danego materiału sposób.

Na rynku znajdziemy wiele preparatów i środków do ochrony drewna, także więc do wykonanych z niego mebli ogrodowych. Powierzchnie drewniane warto zaimpregnować impregnatem technicznym, który wnikając w głąb drewna, zabezpiecza je przed wilgocią. Możemy także odświeżyć wizerunek mebli poprzez zastosowanie dekoracyjno-ochronnych lakierów czy oleju. W ten sposób na wiosnę nasze meble będą gotowe do użytku.

Jeżeli chodzi o meble metalowe, powinniśmy usunąć wszelkie dostrzeżone na nich ślady rdzy (zeszlifować ją). Dopiero po dokładnym wykonaniu tej czynności i usunięciu pozostałych zanieczyszczeń, możemy nałożyć na metalowe elementy farbę podkładową i ostateczną warstwę dekoracyjną.

Meble z wikliny, które generalnie (nawet w sezonie letnim) powinny być przechowywane pod dachem, możemy zabezpieczyć środkiem wodoodpornym, np. lakierem albo żywicą, co przedłuży ich żywotność. Warto także pamiętać, że jeśli zdecydujemy się, by w sezonie zimowym meble z wikliny przechować w mieszkaniu, należy ustawić je z dala od grzejników i wszelkich innych źródeł ciepła. Pod jego wpływem ulegną przesuszeniu i staną się łamliwe.

Plastikowym meblom wystarczy jedynie dokładne czyszczenie, by po zimie były gotowe do użytku i nie wymagały nakładu pracy.

Warto wziąć również pod uwagę możliwość zakupu przydatnych na działce i w ogrodzie akcesoriów, jak np. pokrowce na meble ogrodowe. Możemy je wykorzystać nawet wtedy, gdy przenosimy je pod dach. Będą stanowiły także podstawowe zabezpieczenie dla tych elementów, których nie mamy możliwości schować.

Artykuł z kategorii Inne
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page