Przezorny zawsze ubezpieczony

ciągnik rolniczyTakie powiedzenie jak „przezorny zawsze ubezpieczony” chyba nikomu z nas nie jest obce. I choć jednak nie wszyscy się do tego stosujemy, to na pewno wszyscy to powiedzenie znamy. Czasami warto jest zrobić tak, jak mówi nam to słynne porzekadło, żeby nie sprawdziło się inne, niemniej znane powiedzenie mówiące o tym, że „Polak mądry po szkodzie”. Na szczęście rolnicy mądrzy starają się być przed szkodą, a nie po. Do żadnej szkody starają się nie dopuszczać, dlatego też ubezpieczają się zanim cokolwiek złego stanie się z ich gospodarstwami. I robią to nie tylko dlatego, że muszą, bo nawet gdyby nie nakazywały tego robić przepisy, to zdecydowana większość rolników twierdzi, że i tak zainwestowałaby w ubezpieczenia.

Rolnik mądry przed szkodą

Od pewnego już czasu rolnicy muszą się ubezpieczać. Muszą na przykład wykupić ubezpieczenie OC dla rolników, bo tak mówią przepisy. Przed wprowadzeniem takiego przepisu pojawiały się przypadki, kiedy to rolnicy cierpieli niekoniecznie za swoje działania. Były przypadki szkodników przedostających się z pola sąsiada na pole danego rolnika, który musiał wówczas zmagać się na własną rękę z, de facto, sąsiedzkimi szkodnikami zbóż. A często rolnicy z tego tytułu ponosili spore straty, bo nie zawsze szkodniki udaje się wytępić i mogą na tym ucierpieć plony. Dlatego też aby skutki takich sytuacji zniwelować, by je ograniczyć, wprowadzono przepis mówiący o tym, ze każdy rolnik musi wykupić ubezpieczenie OC. I nawet, jeśli nie chce się tego robić, to trzeba, bowiem w przypadku niewykupienia takiego ubezpieczenia i późniejszej kontroli gospodarstwa na rolnik nałożona zostanie sankcja. Wówczas straci jeszcze więcej, bo będzie musiał zapłacić karę. Całe szczęście nie ma z tym żadnego problemu – większość rolników wykupuje ubezpieczenie OC, bo doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to ta naprawdę dla ich dobra i że gdyby coś się stało, to na podstawie tego ubezpieczenia będą mogli odzyskać chociaż część utraconych pieniędzy. Rolników dotyczy jednak jeszcze inne ubezpieczenie.

Ubezpieczenie budynków

Każdy rolnik wykupić musi również ubezpieczenie obejmujące budynki rolne i to również jest określone w przepisach prawnych. Nie jest to żaden wymysł państwa, jest to kolejny przepis mający na celu uchronić rolników przed stratami. Ubezpieczenie obejmujące budynki rolne wykupić należy jednak nie tylko na te budynki, w których stoją maszyny, czy w których przechowuje się zboże. Ubezpieczenie obejmujące budynki rolne trzeba wykupić na wszystkie obiekty znajdujące się na terenie danego gospodarstwa rolnego. Takie ubezpieczenie ma obejmować nawet budynki, w których mieszkają ludzie, a które znajdują się na terenie wspomnianego gospodarstwa rolnego. Po wykupieniu takiego ubezpieczenia rolnik może być jednak pewny, że w przypadku pożaru, nawałnicy czy innych tego typu sytuacji otrzyma pokrywające straty pieniądze z ubezpieczenia.

Artykuł z kategorii Biznes
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page