Przesądy domowe, czyli gusła i guśliki

Choćbyśmy byli najbardziej racjonalnymi, kierowali się tylko szkiełkiem i okiem, wyśmiewali zabobon i ciemnotę, nie jest łatwo uciec od pewnych nabytych przekonań. Zajrzyjmy jakie są powszechne i niewytłumaczalne zachowania, którym ulegamy w naszych domach.

Czy się kładzie, czy się spada…

Ciężko uznać go zwyczaj stary (widelce i noże to dość nowe narzędzia w polskich domach), ale kto z nas na dźwięk spadających sztućców od razu nie uznaje że to rychły zwiastun niezapowiedzianych gości, najpewniej głodnych? Podobnie postawienie butów na stole oznacza zbliżającą się kłótnię, a stojąca na ziemi torebka wróży upływ pieniędzy z portfela.

Talizmany

Czosnek, nie tylko smaczny i skuteczny przed wampirom, będzie chronił przed złymi ludźmi. Jeśli chcemy by nasze domostwo kąpało się w blasku szczęścia, postawmy figurkę porcelanowego słonika, koniecznie z trąbą do góry. Odwrotny efekt da prezent w postaci kaktusa, a lustro powieszone w sypialni przynosi małżeńskiego pecha. Ulega on zwielokrotnieniu (siedmiokrotnym) po zbiciu, a odpalenie ognia od świeczki zabija marynarzy na morzu. Jak dokładnie, trwają ustalenia.

Spożywcze

Negatywny biometr może wywołać rozsypana sól, a efekt odwrotny ma rozsypany cukier. Jeśli chcemy by pierogi wyszły z ukropu całe i zdrowe, nie możemy ich liczyć. Każde danie mieszamy zgodnie ze wskazówkami zegara, a ciasto po wyjęciu z piekarnika musimy zganić, inaczej zrobi się zbyt pewne siebie i zostanie nam w rękach zakalec.

Przymioty osobiste

Jeśli w trakcie krojenia chleba kromki wychodzą nierówne, ktoś w domu jest nieszczery, zaś znalezienie przez domownika igły lub szpilki wskazuje na osobę godną zaufania. Znakiem jest samoczynne pęknięcie szklanki – na pewno ktoś nam źle życzy.

Wchodzenie i wychodzenie

Z przyjaciółmi nie witamy się przez próg – drzwi są symbolem oddzielenia. Jeśli wracamy na chwilę do domu po zapomniany parasol, koniecznie usiądźmy na chwilę, inaczej ściągniemy pecha.

A najlepiej nie przejmować się żadnymi przesądami, a nie bić luster nie ze strachu, tylko ze względu na to że najzwyczajniej szkoda.

Artykuł z kategorii Kultura
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page