Przegląd ofert pracy z Trójmiasta

Trójmiasto jest trzecim najszybciej rosnącym rynkiem regionalnym po Wrocławiu i Krakowie. Aglomeracja to kluczowy ośrodek gospodarczy w północnej Polsce, odgrywający ważną rolę w sektorze transportu, łączący północ z południem Europy oraz wschód z zachodem.  Jego lokalizacja i dwa porty dalekomorskie z wysokiej klasy terminalami kontenerowymi sprawiają, że Trójmiasto jest doskonałym miejscem dla rozwoju branży logistycznej.

Lokalny rynek pracy w Trójmieście

Gdańsk, Gdynia i Sopot to miasta, które dysponują dużymi zasobami wykształconych i wykwalifikowanych pracowników, co w połączeniu z niższymi niż w innych dużych miastach kosztami zatrudnienia sprawia, że Trójmiasto jest atrakcyjnym kierunkiem rozwoju dla inwestorów. Aglomeracja należy do najprężniej rozwijających się rynków nieruchomości w Polsce. Szczególnie intensywnie rozwija się branża BPO (pl. outsourcing procesów biznesowych). Żeby sprostać wyzwaniom tej branży, w Trójmieście wciąż wzrasta ilość dostępnej powierzchni biurowej. Według danych firmy doradczej CBRE zasób powierzchni biurowej w aglomeracji pod koniec III kwartału 2013 r. wyniósł 415 tys. mkw. – co jest trzecim wynikiem wśród miast regionalnych, za Krakowem i Wrocławiem. Dostęp do nowoczesnych biur przyciąga inwestorów, a zwłaszcza firmy działające w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, które zatrudniają młode osoby, znające języki obce. Zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu wzrosło od początku 2012 roku o przeszło 30%. Ofert pracy przybywa, a aktualne ogłoszenia o pracę można znaleźć tutaj.

Jak wspomóc rozwój Trójmiasta?

Bezrobocie rejestrowane, liczone na podstawie uśrednionych danych GUS z 2013 roku (nie uwzględniając wyników z grudnia), wyniosło odpowiednio 7% w Gdańsku, 6,6% w Gdyni oraz 4,9% w Sopocie. Wyniki te pokazują, że rynek wciąż posiada potencjał do zagospodarowania. Żeby wykorzystać szansę na rozwój, w Trójmieście przeprowadzono szereg inwestycji w infrastrukturę – w ostatnich latach rozbudowano między innym lotnisko, postępują pracę na autostradzie A1, a także zmodernizowano wiele dróg miejskich. Specjaliści wskazują, że największą bolączką Trójmiasta jest wciąż niedoskonała koordynacja działań poszczególnych miast. Niestety, Gdańsk i Gdynia nie zawsze „mówią” jednym głosem. A inicjatywy podejmowane w Trójmieście są raczej składową osobnych inicjatyw każdego z miast, niż wspólnym głosem aglomeracji. Jeżeli Trójmiasto ma stać się nowoczesnym miastem na miarę zachodniej Europy, musi bardziej zintegrować swoje ośrodki decyzyjne, ponieważ w UE znacznie większe znaczenia mają duże aglomeracje, niż miasta średniej wielkości.

 

Artykuł z kategorii Praca
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page