Profesjonalne projekty i realizacje akumulatorowni.

Pomieszczenie akumulatorowni w jakimkolwiek obiekcie przemysłowym, powinno być wykonane zgodnie z obowiązującymi wymogami odnośnie bezpieczeństwa. W przypadku tego typu pomieszczeń, będziemy mieć bowiem do czynienia z dość sporymi zagrożeniami. Przede wszystkim chodzi tutaj o niebezpieczeństwo zatrucia szkodliwymi gazami, oraz wybuchowe. Do zagrożenia będzie dochodzić oczywiście w przypadku nieprawidłowego działania ładowania baterii trakcyjnych. Dlatego też, obecnie, wszystkie projekty i realizacji akumulatorowni, powinny uwzględniać te zagrożenia, oraz sposoby ich likwidowania. Tak, aby ostatecznie, praca związana z ładowaniem wszelkiego rodzaju akumulatorów, nie stanowiła zagrożenia.

Zagrożenia związane z ładowaniem akumulatorów.

Przede wszystkim, trzeba sobie tutaj zdać sprawę, iż w toku ładowania baterii trakcyjnych, mogą się zdarzyć różnorodne, niepożądane zdarzenia. Może na przykład mieć miejsce sytuacja, w której, w wyniku awarii systemu zabezpieczenia, prostownik nie odłączy się od naładowanego już akumulatora. W efekcie dojdzie do jego drastycznego przegrzania, oraz utraty szczelności. Zacznie wyciekać kwas, a do atmosfery wnętrza akumulatorowni zaczną ulatniać się szkodliwe gazy, przede wszystkim wodór. Będzie to stwarzać zagrożenie zarówno zatrucia pracowników, jak i zagrożenie wybuchowe. Wobec tego też, obecnie wszystkie projekty i realizacje akumulatorowni będą musiały z tego typu zagrożeniami doskonale bose radzić. Realizowane jest to przede wszystkim poprzez zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. W tym przypadku będą to:

  • Podłoga wyłożona materiałem kwasoodpornym
  • Nowoczesna i bezpieczna, nieiskrząca instalacja elektryczna
  • System wykrywania wodoru
  • System wentylacji pomieszczenia
  • Doprowadzenie do pomieszczenia bieżącej wody.

Są to podstawowe zabezpieczenia, które będą gwarantować minimalizację wspomnianych wcześniej zagrożeń. Bez tego typu rozwiązań technicznych, po prostu realizacja ładowania baterii trakcyjnych będzie stwarzać nadmiernie wysoki poziom zagrożenia dla pracowników.

Co jeszcze przewidują projekty i realizacje akumulatorowni?

Oczywiście powyższe zabezpieczenia i rozwiązania technologiczne stanowią w tym przypadku tylko podstawowe zabezpieczenie. Warto jednak pamiętać o tym, iż projekty i realizacje akumulatorownie przewidują także inne rozwiązania, które będą przekładać się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w związku z realizacją procesu ładowania akumulatorów. Będzie to przede wszystkim dodatkowe wyposażenie pomieszczenia, składające się z elementów takich, jak:

  • Wózki serwisowe, usprawniające wymianę płynów w bateriach, bez konieczności ich przemieszczania
  • Wózki na akumulatory, zapewniające bezpieczny ich załadunek i rozładunek. Wyposażone dodatkowo w spodnie wanny ze stali kwasoodpornej na wypadek wycieku.
  • Statywy na prostowniki, stabilizujące i zabezpieczające je w jednej pozycji podczas pracy.

Mamy tutaj więc kilka elementów wyposażenia, które będą niezbędne, bowiem przekładają się na podniesienie bezpieczeństwa eksploatacji pomieszczenia akumulatorowni.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page