Prawne skutki rozwodu

rozwód, przecięta obrączka, obrączkiW wyniku rozwodu małżeństwo zawarte pomiędzy dwoma podmiotami przestaje obowiązywać. Za tym idzie szereg konsekwencji. Przez zawarcie małżeństwa, a także w trakcie jego trwania nawiązały się między małżonkami wspólne relacje na wielu płaszczyznach, zatem pojawiają się pytania jak po rozwodzie takie relacje będą się kształtować?


Małżonkowie mogą mieć wspólny dom, mieszkanie, samochód, firmę, oszczędności, udziały a przede wszystkim dzieci! W wyniku orzeczenia rozwodu przez sąd, podmioty stają się z powrotem osobami stanu wolnego, w związku z czym mogą ponownie zawrzeć małżeństwo jeżeli tego chcą, nie popełniając bigamii.

W kwestii wspólnego majątku, rozwód powoduje natychmiastowe ustanie wspólnoty majątkowej, i zastąpienie jej rozdzielnością majątkową. Do chwili rozwodu, majątek wspólny był niepodzielną masą, która łącznie przysługiwała obydwojgu małżonkom. Po rozwodzie staje się on współwłasnością rozwiedzionych, z równymi udziałami w tym majątku.

Z zasady podział majątku jest równy, jednak podmioty mogą domagać się podziału majątku w innym stopniu, podmiot musi taką prośbę poprzeć wnioskiem. Wówczas sąd zbada sprawę i zadecyduje o udziałach w podziale majątku. Nie jest to jednak takie proste jak mogłoby się wydawać, muszą zaistnieć poważne powody, np.: opuszczenie małżonka bez uzasadnionego powodu, skazanie na karę długoletniego więzienia, pijaństwo, narkomania, trwonienie przez małżonka dochodów. Inną sytuacją może być prośba ustalenie udziałów ze względu na stopień przyczynienia się do powstania majątku wspólnego.

Przy podziale majątku każdy z podmiotów powinien zwrócić wydatki poczynione z majątku wspólnego na majątek odrębny. Czyli w skrócie, jeżeli z majątku wspólnego mąż kupił sobie motor, a żona futro z norek to należy liczyć się z tym, iż były małżonek zażąda zwrotu kosztów za to.

Artykuł z kategorii Inne
Tagi artykułu: ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page