Prawidłowy wybór okna dachowego.

Umiejętność prawidłowego doboru okien dachowych do pomieszczeń na poddaszu użytkowym, to bardzo ważna kwestia, bowiem od poprawności tego doboru zależeć będzie efektywność energetyczna budynku. Warto tutaj pamiętać, iż dach jest w tym przypadku punktem newralgicznym w który ciepło stara się uciekać poprzez prawa fizyczne. Zgodnie z nimi ciepłe powietrze będzie zawsze wędrować ku górze, a tutaj napotyka okna dachowe, przez które łatwiej może odejść z budynku niż przez powierzchnię dachu. Zobaczmy w takim razie, na których kwestiach należy się skupić przede wszystkim, aby okna dachowe nie były przyczyną zbyt wielkich strat energetycznych całego budynku, a przede wszystkim pomieszczeń na poddaszu użytkowym.

Przenikanie ciepła przez powierzchnię okien.

Zdecydowanie największą zmorą wszystkich projektantów okien jest kwestia utraty ciepła z budynku przez ich powierzchnię, co w szczególności dotyczy okien dachowych. Tutaj trzeba zastosować wyjątkowo nowoczesne rozwiązania, które pozwolą ograniczyć straty ciepła, tak, aby współczynnik przenikania ciepła Uw, nie był wyższy niż 1 W/m2. Wartości wyższe są tutaj absolutnie niedopuszczalne, gdyż będą przekładać się na nadmierne straty ciepła budynku, a to rzecz jasna skutkować będzie koniecznością większych wydatków na doprowadzenie energii cieplnej do wnętrza pomieszczeń na poddaszu użytkowym. Prawidłowy więc dobór okna dachowego musi uwzględniać ten parametr a w zasadzie wziąć go za najważniejszy parametr wywierający kluczowy wpływ na podejmowanie decyzji o doborze okna dachowego. Oczywiście należy także zwrócić uwagę na estetykę okien, czy też kwestię ich izolacji akustycznej, aczkolwiek ten ostatni parametr jest tutaj nieco mniej istotny. Po prostu od strony nieba do wnętrza pomieszczeń mieszkalnych dobiega zdecydowanie mniej hałasu niż w przypadku okien ściennych.

Pozostałe kwestie na które należy zwrócić uwagę.

Oczywiście tutaj trzeba także dość sporo uwagi zwrócić na kwestię funkcjonalności okien dachowych. Jest to bardzo ważne, bowiem w przypadku niezbyt dobrze dopracowanych technologii otwierania okien dachowych, podnosić się będzie ryzyko związane z ich upadkiem i uderzeniem użytkownika. Dlatego też, należy na tę kwestię zwrócić szczególną uwagę, aby okna były wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia anty upadkowe. Bardzo często okna dachowe maja swoje zawiasy montowane w połowie wysokości, lub też w okolicach jednej trzeciej, co sprawia, iż ciężar jest znacznie ograniczony, a co za tym idzie, okna nie są tak trudne do utrzymania. Poza tym zamocowane są także odpowiednie zabezpieczenia, które pozwalają nam okno uchylić na kilka centymetrów i automatycznie się blokują. Jeśli chcemy okno uchylić bardziej, trzeba znów wykonać ruch, dzięki czemu nie ma możliwości aby okna wypadło, gdyż maksymalny ruch jaki może wykonać jednorazowo to zaledwie kilka centymetrów.

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page