Prawidłowa produkcja brykietu drzewnego.

Brykiet drzewny jest na chwilę obecną jednym z lepszych i bardziej ekologicznych materiałów opałowych, jakie możemy zastosować w naszych domowych kotłowniach, czy też przede wszystkim w piecach kominkowych. Charakteryzuje się bardzo niskim poziomem wydzielanych do atmosfery zanieczyszczeń, przy stosunkowo wysokiej wartości opałowej. Najlepsze brykiety drzewne osiągają wartość opałową na poziomie ok. 17-19 MJ/kg, co jest bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę, iż węgiel czy też ekogroszek ma tę wartość na poziomie 24-28 MJ/kg. Trzeba jednak pamiętać, iż spalanie węgla czy też nawet ekogroszku jest mniej ekologiczne. Warto tutaj przyjrzeć się kwestii powstawania brykietu drzewnego, gdyż jest to bardzo ciekawy proces technologiczny.

Materiał wsadowy do produkcji brykietu drzewnego.

Aby mógł powstać brykiet drzewny, niezbędny będzie nam odpowiedni materiał wsadowy. Tutaj w zasadzie możemy wykorzystać wszystkie odpady z produkcji tartacznej i przeróbki drzewnej. Wszelkie tartaki i warsztaty stolarskie, wytwarzają każdego dnia bardzo duże ilości wiórów, trocin i zrębków drzewnych, które można bardzo sprawnie przetworzyć w brykiet drzewny. Dzięki temu po pierwsze pozbywamy się odpadu, a po drugie, jednocześnie wytwarzamy z niego dobrej jakości, ekologiczny materiał opałowy o bardzo dobrych parametrach technologicznych. Koniecznie jednak trzeba pamiętać o tym, aby materiał wsadowy do produkcji brykietu był jak najbardziej suchy. W tym celu w trakcie jego magazynowania, dodatkowo poddawany jest osuszaniu, aby ostatecznie poziom wilgoci nie przekraczał 8%. W większości jednak przypadków dąży się do jeszcze mniejszego. Wynika z samego procesu produkcji, w którym niezbędne jest ograniczenie wody w trocinach, która ma negatywny wpływ na proces scalania brykietów naturalną żywicą drzewną.

Właściwa produkcja brykietu.

Prawidłowo osuszony materiał wsadowy, jest transportowany na hale produkcyjne. Tutaj najważniejszą maszyną jest brykieciarka, czyli maszyna, która z dostarczonych wiórów i trocin będzie wytwarzać brykiet drzewny. Tak jak już wspomnieliśmy, warunkiem koniecznym jest dostarczenie odpowiednio suchego materiału wsadowego. Wynika to z procesu produkcji brykietu. Tutaj wióry i trociny, poddawane są ciśnieniowemu prasowaniu w wysokiej temperaturze, w trakcie którego wyciskana jest żywica z drewna. Stanowi ona naturalne lepiszcze, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie stosowania chemicznych klejów, co też zresztą byłoby całkowitym zaprzeczeniem idei ekologiczności brykietu. Nadmierna ilość wilgoci będzie prowadzić do znacznego jej udziału przy prasowaniu, a co za tym idzie, będzie negatywnie wpływać na trwałość połączenia żywicznego wiórów w brykiet. Właśnie z tej przyczyny należy zadbać o to, aby dostarczane materiały do przeróbki na brykiet drzewny były jak najbardziej suche. Dlatego są one poddawane dodatkowemu suszeniu w trakcie ich magazynowania. Aby ostatecznie wytworzony przez brykieciarkę brykiet drzewny był jak najbardziej stabilny i idealnie utrzymywał swoją formę w procesie spalania.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page