Prawdziwi miłośnicy literatury

W dobie internetu i czytników elektronicznych wydawałoby się, że tradycyjne książki odchodzą do lamusa. Badania wykazują, że czytelnictwo w Polsce jest na fatalnym poziomie. Jednak ciągle są ludzie, dla których dobra książka to najlepsza rozrywka, a szelest przekładanych kartek brzmi jak najpiękniejsza muzyka. Takie osoby wydają wszystkie zaoszczędzone pieniądze w księgarniach, a w ich domu poczesne miejsce zajmuje biblioteczka.

książkiObok nowych pozycji mają w niej stare, często odziedziczone po rodzicach, a nawet dziadkach książki, a niektóre z nich to prawdziwe białe kruki. Dlatego ich właściciele bardzo o nie dbają, a zniszczone okładki czy rozlatujące się kartki oddają w ręce specjalistów. Wydawać by się mogło, że introligatorstwo to zapomniana profesja, wszak łatwiej kupić nową książkę, niż naprawiać starą. Pewnie wiele osób tak właśnie by zrobiło, jednak nie prawdziwi miłośnicy literatury.

Oni nie wyobrażają sobie, by jakakolwiek książka trafiła na makulaturę lub do śmietnika, dlatego oddają do naprawy wszystkie tytuły, które w jakiś sposób ucierpiały. Introligatorstwo to dla nich profesja niemal tak samo ważna jak medycyna. Lekarze leczą chore ciała, a introligator stare książki. Dlatego najlepszym prezentem dla takich osób jest tradycyjnie wydana dobra powieść, zbiór poezji lub dramat. Z nostalgią wspominają oni czasy, kiedy wydruki książek były uważane za jedno z najbardziej prestiżowych zajęć.

Każdy, kto pracował w drukarni, wiedział, ile serca trzeba włożyć w to, by powstała książka, którą później z wielkim wzruszeniem czytają kolejne pokolenia. Oczywiście współczesne audiobooki czy czytniki elektroniczne są wynalazkami, które bardzo ułatwiają życie. Jednak prawdziwy miłośnik książek musi poczuć zapach farby drukarskiej i papieru, więc tradycyjne książki są dla niego najcenniejsze.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Skleniarz (print in Poland, drukarnia w Krakowie).

Artykuł z kategorii Rozrywka
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page