Popękany tynk wewnętrzny – co robić?

pekniety tynkZe spękanym tynkiem mamy do czynienia głównie w nowo wybudowanych mieszkaniach. I chociaż nie ma powodów do paniki, gdy zaobserwujemy tego oznaki, fachowym okiem na pęknięcie powinien rzucić specjalista.Nieznany obiekt

Wymiary domu i jego proporcje najlepiej prezentują się tuż po jego zaplanowaniu. Nawet nowo wybudowany dom będzie zmieniał – co prawda nieznacznie, ale jednak – swoje kształty. Skąd się to bierze? Dom, postawiony i wykończony, pracuje. Pracują stropy, które uginają się pod naporem ciężkich mebli. W wyniku tej pracy strop obniża się, co powinno być przewidziane w fazie budowy domu.

Wiedząc o przyszłym ugięciu się stropu, tuż pod nim nie buduje się ściany działowej do samej jej granicy. Górna część ściany powinna zostać wypełniona pianą poliuretanową, którą pokrywa się i wykańcza tak samo, jak resztę ściany. Dzięki piance strop łagodnie uginając się, nie będzie napierał na ścianę pod sobą.

Może się jednak zdarzyć i tak, że nie zawiodą robotnicy wykonujący prace, pianka poliuretanowa zostanie umieszczone na szczycie ściany, tynk zostanie położony zgodnie ze sztuką, a i tak dojdzie do pęknięcia. Tym razem winny może się okazać sąsiad z góry, który zbytnio obciąży swoją podłogę. Wystarczy, że na środku salonu postawi fortepian lub zdecyduje się na ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym – to urządzenie grzewcze jest na tyle ciężkie, że przed jego instalacją wymagane jest wzmocnienie podłogi, a tym samym stropu sąsiada na dole. Bez wzmocnienia, strop będzie obciążony ponad miarę.

Odpadający tynk dobrze, aby zobaczył specjalista. Oceni on na ile mamy do czynienia z sytuacją normalizującą się, a na ile możemy mówić o ewentualnym zagrożeniu. Na szczęście częściej występuje pierwsza sytuacja i po naprawieniu uszkodzonej warstwy tynku wszystko wraca do normy. W przeciwnym razie albo gdy okaże się, że brakuje wykończenia ściany pianą poliuretanową, konieczne będzie skucie jej górnej części i dokonanie korekty, co wiąże się z większą ilością przeprowadzonych robót. Nie obejdzie się bez ściągnięcia obrazów, listew przypodłogowych i osłonięcia od kurzu pozostałej części mieszkania – na szczęście prace nie są długotrwałe i sytuacja na trwałe ulegnie poprawie.

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page