Polisa ubezpieczeniowa dla rolnika.

Jeszcze zupełnie niedawno, zdecydowana większość gospodarstw rolnych nie posiadała jakiegokolwiek ubezpieczenia, co też zresztą przekładało się bardzo często na poważne straty po stronie rolników. Nie chodzi tutaj tylko o ubezpieczenia na wypadek klęsk żywiołowych i nieurodzaju, ale także ubezpieczenia OC, które obecnie stanowią obowiązkowy pakiet ubezpieczeń dla rolnictwa. Dzięki temu rolnictwo może czuć się nieco bardziej bezpiecznie, bowiem w większości przypadków zawsze będzie możliwość otrzymania funduszy z ubezpieczalni, aby dzięki temu nie musieć wyciągać dużych pieniędzy z własnej kieszeni w przypadku różnorodnych okoliczności. Zobaczmy wobec tego, kiedy tego typu ubezpieczenie będzie się przydawać rolnikowi, oraz kto objęty jest ustawą nakazującą wykupienie polisy.

Przydatność ubezpieczenia rolniczego.

Bardzo często w trakcie prowadzenia działań związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego dochodzi do różnych wypadków, w tym także wypadku udziałem osób trzecich, które są poszkodowane. W przypadku braku wykupienia odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, niestety rolnik, będzie musiał z własnej kieszeni wyłożyć pieniądze na ewentualne wypłacenie zadośćuczynienia poszkodowanym. Dlatego też, wykupienie OC gospodarstwa rolnego będzie tutaj bardzo korzystnym rozwiązaniem, bowiem w takich przypadkach to ubezpieczalnia będzie zajmować się wypłaceniem odszkodowań. Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego będzie także dość przydatne w przypadku, kiedy dojdzie do różnych nieprzewidywanych zdarzeń losowych związanych z działaniem sił przyrody. W takich sytuacjach, bardzo często dochodzi do poważnych strat materialnych po stronie rolnika, co w przypadku braku ubezpieczenia, bardzo często wiąże się z wstrzymaniem działalności, lub całkowitym jej końcem. Dlatego też wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia pozwoli rolnikowi szybko pokryć straty i ewentualnie odbudować zniszczoną zabudowę gospodarczą.

Obowiązek ubezpieczenia.

W związku z wieloma różnorodnymi przypadkami, kiedy to rolnik niestety musiał zlikwidować gospodarstwo bądź też je sprzedać celem spłaty zobowiązań z tytułu wypłaty odszkodowań, czy też w wyniku zniszczenia przez żywioł, ustawodawca postanowił wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze. Każdy rolnik, który prowadzi gospodarstwo o powierzchni powyżej 1ha, obowiązany jest w dniu objęcia gospodarstwa we władanie wykupić polisę ubezpieczeniową. Tego rodzaju polisa ubezpieczenia rolniczego to bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli jest obowiązkowe, bowiem w przypadkach kryzysowych, nie trzeba będzie dopłacać ze skarbu państwa do rolników poszkodowanych w wyniku na przykład powodzi. Nie trzeba będzie także wspierać rolników w których gospodarstwach doszło do wszelkiego rodzaju wypadków w wyniku których rolnik obowiązany jest wypłacić odszkodowanie osobom poszkodowanym. Wszystkie te kwestie reguluje odpowiednia ustawa i to tam należy szukać ewentualnych interpretacji przepisów, i innych kwestii związanych z obowiązkowym ubezpieczeniem rolniczym.

Artykuł z kategorii Biznes
Tagi artykułu: , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page