Podstawowy podział białek

Białka są tym elementem, z którego w dużej mierze złożony jest nasz organizm i jest to składnik, którego w naszym organizmie nie może zabraknąć, gdyż jego niedobór to po prostu znaczące pogorszenie się stanu naszego zdrowia. My w tym miejscu chcemy w sposób szczególny wskazać na taki aspekt, jakim jest podział białek, na podstawowy podział białek. Mamy na myśli białka proste oraz białka złożone. To właśnie jest podstawowy podział białek, uwzględniający ich skład. Białka proste możemy spotkać pod nazwą protein natomiast, jeśli mowa jest o białkach złożonych, to możemy je spotkać pod nazwą proteid. Białka proste składają się tylko i wyłącznie z samych aminokwasów, a jeżeli mowa jest o białkach złożonych, to te składają się z białek prostych, a poza tym możemy w nich znaleźć również tak zwane grupy prostetyczne, czyli związki o charakterze nie aminokwasowym.

Białka proste

W tym miejscu chcemy przez moment skupić się jeszcze na białkach prostych. Te dzielą się na globularne oraz na skleroproteiny. Mówiąc o białkach globularnych, możemy wskazać na sześć grup. Do białek globularnych możemy, więc zaliczyć gluteiny, globuliny, albuminy, histony, prolaminy oraz protaminy. Każdy z owych rodzajów białka pełni ściśle określoną rolę w ludzkim organizmie. Warto również zapytać o drugi z rodzajów białek prostych, a mianowicie o skleroproteiny. Czym są? To białka szkieletowe, które charakteryzuje przede wszystkim nierozpuszczalność. Tutaj możemy wyróżnić chociażby fibroinę, keratynę czy też kolagen. Jak więc widać, ten rodzaj białek jest nam bardziej znany, nazwy poszczególnych białek są nam bliższe.

Niezbędne dla organizmu

Białka możemy oczywiście dzielić na różne sposoby, możemy dokonywać wielu różnych ich podziałów, aczkolwiek przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, iż białka dostarczają każdemu z nas niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasów. Białka są niezwykle istotnym elementem w każdym ludzkim organizmie, bez białka nie można normalnie funkcjonować, bez białka dostarczanego każdego dnia nie można funkcjonować w ogóle.

Artykuł z kategorii Dieta
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page