Podłoga drewniana – parkiet.

W chwili obecnej w sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele rodzajów podłóg drewnianych tzw. wood flooring. Do najpopularniejszych rodzajów podłóg z drewna zaliczamy przede wszystkim panele drewniane, mozaikę oraz podłogi z dyli, czyli litych desek. Dużą popularnością cieszy się również parkiet. Należy podkreślić, że w dzisiejszych czasach  podłoga z drewna stanowi wspaniałe uzupełnienie wyposażenia pomieszczenia i świadczy o dobrym guście właściciela.


Parkiet – czyli tak zwany parquet flooring – jest to powierzchnia wykonana z małych deseczek z litego drewna. Rozmiary deszczułek dostępnych w sprzedaży są różne w zależności od producenta. Parkiety produkowane są z różnych gatunków drewna liściastego: oak flooring, white oak flooring, dark oak flooring, jesionu, klonu, wiązu, buku, brzozy, walnut flooring, jawora oraz z drewna iglastego. Deszczułki parkietowe układane mogą być na różne sposoby. Ciekawe efekty osiąga się również poprzez łączenie różnych gatunków i kolorów drewna np. white oak flooring z dark oak flooring lub walnut flooring i dark wood flooring.
Montaż parkietu
Deszczułki parkietowe łączone są ze sobą za pomocą wpustu i pióra. Z podłożem są łączone klejem żywicznym, rozpuszczalnikowym lub proszkowym. Ułożony parkiet wymaga jeszcze cyklinowania, szpachlowania i kilkukrotnego lakierowania. Do wykończenia parkietu stosuje się drewniane listwy przypodłogowe.
Zalety parkietu
Parkiet jest rozwiązaniem posiadającym wiele zalet. Jedna z nich jest, bez wątpienia jego naturalny wygląd, ponadto drewno jest miłe i ciepłe w dotyku. Parkiet nie przyciąga również kurzu, co ma bardzo duże znaczenie dla alergików. Zaletą parkietu jest również jego duża wytrzymałość i trwałość. Parkiet można wielokrotnie odnawiać, a odpowiednio pielęgnowany i konserwowany będzie cieszył oko właścicieli przez wiele lat.

Artykuł z kategorii Dom, Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page