Płaskie buty – wcale nie takie zdrowe

buty damskieWiele słyszy się o tym, że wysokie obcasy poważnie zagrażają stawom. Powodują także zmiany w kręgosłupie, czy też wady postawy. Największym zagrożeniem są dla stóp i stawów kolanowych. Ostatnimi czasy na język wzięte zostało także płaskie obuwie. Lekarze, w szczególności ortopedzi ostrzegają – płaskie podeszwy są tak samo niezdrowe dla kobiet jak szpilki!

Wbrew pozorom, płaska podeszwa może prowadzić do bólu stóp, odcisków, bólu w podudziach, bólów krzyża, czy nawet artretyzmu. Problem został odkryty dzięki panującym ostatnimi laty trendom. Modne buty damskie w tej chwili to balerinki, japonki, innymi słowy płaskie obuwie. Mimo to lekarze zanotowali znaczny wzrost problemów charakterystycznych dla kobiet lubujących się w wysokich obcasach. Tego typu obuwie powoduje nienaturalne ułożenie kolana oraz nienaturalny styl chodzenia. Bieganie lub chodzenie w górę, na przykład po schodach, może prowadzić do stanów zapalnych rzepki i podudzia oraz do bólu piszczeli. Jakie buty zatem są zdrowe dla nóg?

Optymalne podwyższenie pięty to 2 do 3cm. Kupując buty online, przeglądając katalogi, czy przeszukując sklepy można zauważyć, że taka tendencja pojawia się również w obuwiu męskim, zwłaszcza sportowym. Stosowane są profilowane podeszwy lub wkładki do butów, utrzymujące piętę lekko w górze. Paniom także polecane są 3-centymetrowe obcasy. Płaskie obuwie jest tak samo odradzane kobietom w ciąży, jak wysokie. Oczywiście nie poleca się wtedy obcasów, ale obuwie unoszące piętę, na przykład wyprofilowaną podeszwą. Taka wysokość ma jeszcze jedną cenną zaletę. Postawa, jaką przyjmuje wtedy kobieta wzmacnia mięśnie przepony miedniczej, bardzo pomocne w sprawach intymnych.

Podsumowując, wybierając buty damskie nie należy przesadzać z wysokością obcasów ani w jedną, ani w drugą stronę. Płaskiego obuwia unikajmy tak samo, jak powinno się unikać wysokiego. Zachowajmy zalecane ustawienie stopy, aby cieszyć się zdrowiem kości i stawów aż do późnej starości.

Artykuł z kategorii Zdrowie
Tagi artykułu: , , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page