Pląsawica Huntingtona

Pląsawica Huntingtona jest na razie nieuleczalną chorobą. Osoby chore żyją z nadzieją, że zanim przeniosą się na drugą stronę zostanie stworzone jakieś lekarstwo, albo wymyślona zostanie terapia, która pozwoli im na wyleczenie się z tej choroby. W ostatnich latach pojawiła się właśnie taka możliwość za pomocą terapii komórkowej, w której wykorzystuje się komórki macierzyste. Niestety jest to jak na razie odległa przyszłość, aby móc ją zastosować w leczeniu. Na razie prowadzone są tylko badania, czy tak naprawdę to leczenie sprawdzi się w uleczeniu tej choroby, i czy nie będzie efektów ubocznych.

Pląsawica Huntingtona jest chorobą genetyczną, która atakuje główny ośrodkowy układ nerwowy. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska amerykańskiego doktora George’a Huntingtona, który dokładnie ją opisał. Choroba oczywiście była znana wcześniej, ale żadna inna osoba jej nie opisała.

Choroba ta ujawnia się w późnym wieku, zwykle między trzydziestym piątym a pięćdziesiątym rokiem życia. Istnieje też młodzieńcza odmiana tej choroby zwana postacią Westphala i dotyczy ona ludzi poniżej dwudziestego roku życia. Od momentu, w którym zostanie ta choroba rozpoznana u chorej osoby, zostaje jej jeszcze przypisane około piętnaście do dwudziestu lat życia. Szacuje się, że częstotliwość wystąpienia choroby Huntingtona wynosi około osiem do stu tysięcy.

Diagnozy tej choroby dokonuje się na podstawie objawów klinicznych. W badaniach obrazowych, chodzi o badania TK i MRK, zaobserwować można poszerzenie układu komorowego mózgowia. Widać na nim specyficzny obraz komór bocznych przyjmujących kształt skrzydeł motyla. Objawami choroby są niekontrolowane ruchy ( inaczej ruchy pląsawicze), pojawia się drżenie nóg i rąk, zmniejszenie napięcia mięśni. Występują też bardzo często zaburzenia umysłowe, otępienie, postępują zaburzenia pamięci. Może też dochodzić do zmiany osobowości oraz depresji. Wraz z postępowaniem choroby pojawiają się zaburzenia mowy oraz połykania. Osoba taka staje się uzależniona od pomocy innych ludzi. Zgony takich osób spowodowane są prawie w wszystkich przypadkach zachłystowym zapaleniem płuc, które jest spowodowane właśnie problemami z przełykaniem.

Więcej o komórkach macierzystych znajdziecie tutaj.

Artykuł z kategorii Zdrowie
Tagi artykułu:
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page