Planowanie ogrodu na długie lata

OgródKażda osoba, która ukończyła budowę swojego domu po chwili wytchnienia marzy by zaprojektować czy też zagospodarować jakoś przydomowy obszar tak by ten wyglądał ładnie. Koncentruje się to głównie na stworzeniu ogrodu, który w perspektywie najbliższych lat ma stworzyć dla nas swoistego rodzaju ostoję ciszy. Osoby myślące o założeniu własnego ogrodu często zapominają o najważniejszej rzeczy. Rośliny to żywe organizmy, które potrzebują czasu. Nie da się stworzyć pięknego ogrodu, który będzie wyglądał imponująco po roku czy też dwóch latach. Zazwyczaj początki dobrze rozplanowanego ogrodu widoczne są po około pięciu latach. Później po 10-15 już można zazwyczaj cieszyć się bujną roślinnością.

Początkowy okres jest bardzo ważny należy dokładnie dobrać rośliny do ogrodu, do środowiska i do wielkości ogrodu. Można nieco wizualnie przyspieszyć rozwój naszego ogrodu i już na poczatku posadzić różne rośliny jednoroczne, które szybko dostarczą naszym oczom uciechy. Początkowe lata to właśnie sadzenie roślin – pamiętajmy by sadzić je w odpowiedniej odległości i nie łączyć z roślinami, które „się nie tolerują”. Po dziesięciu lub więcej latach posadzone np. krzewy czy drzewa rozrosną się i trzeba mieć to na uwadze by nie okazało się potem, że rośliny są posadzone za gęsto lub za rzadko co również nie przyniesie oczekiwanego rezultatu wizualnego. W początkowym okresie warto zadbać o dokładną pielęgnacje, nawożenie, podlewanie czy też aeracje zarówno krzewów, drzew jak i trawnika (który powinien być systematycznie przycinany by rósł ładnie). Po około 10latach zazwyczaj ogród osiąga swoją formę, taką jak byśmy chcieli.

Planowanie ogrodu warto dokładnie przemyśleć ponieważ z początku na naszej działce zazwyczaj stoi dom z ew. garażem o którym często zapominamy a który może popsuć całą koncepcję. Tak samo wszelkie inne obiekty jak choćby: schowki, nieduże meble drewniane czy altany koniecznie trzeba uwzględnić w planach i pomyśleć o nich zawczasu by nie okazało się, że posadzone wcześniej drzewa za 5lat będziemy wycinać ponieważ zaczynają one ingerować właśnie np. w garaż.

Do wyboru wybór projektu garażu czy też innego budynku, obiektu stawianego na naszej działce lub ogrodzie polecić można choćby serwis: http://projekty.muratordom.pl

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page