Pijawki – stawiać czy nie stawiać?

Wiele osób zastanawia się czy warto zdecydować się na zabieg z pijawką lekarską. Biorą pod uwagę wszystkie za i przeciw i jak się szybko okazuje, tych pierwszych jest znacznie więcej. Z tego powodu hirudoterapia, która jest nazwą zabiegu z pijawkami, rośnie na popularności z każdym rokiem. Zaraz wytłumaczę co takiego daje nam owa hirudoterapia.

pijawka lekarska

Pijawka lekarska jest wstanie zwalczyć szereg dolegliwości oraz schorzeń trapiących ludzi w różnym wieku. No może z pominięciem dzieci, gdyż nie zaleca się stosowania pijawki u osób poniżej czternastu lat. Co właściwie robi nam pijawka? Otóż wgryza się w skórę, robiąc to praktycznie bezboleśnie, i przystępuje do ssania krwi. W trakcie tej czynności przekazuje nam wraz ze swoją śliną korzystnie oddziałujące na ludzki organizm substancje, wśród których są hirudyny, hialuronidazy, antyelastazy i inne pozytywnie oddziałujące substancje.

Wymienione we wcześniejszym akapicie substancje aktywne mogą pochwalić się działaniem przeciwzapalnym, antybiotycznym czy przeciwzakrzepowym. To zaś sprawia, że pijawki są wręcz idealnym rozwiązaniem przy takich schorzeniach jak długo i trudno gojących się ranach, bólach stawów, żylakach, hemoroidach czy problemach skórnych, począwszy od wysypek, poprzez trądzik, wrzody czy łuszczycę, a na atopowym zapaleniu skóry skończywszy.

Z kolei jedynym sensownym argumentem przeciw hirudoterapii są bytujące w pijawkach bakterie rzędu aeromonas, jakie to potrafią prowadzić do powstawania infekcji. Z tego względu do skutków ubocznych terapii z pijawkami należy zaliczyć pojawiający się świąd, towarzyszący mu ból oraz niedokrwistość czy niedociśnienie.

Warto też zapoznać się z wskazaniami oraz przeciwwskazaniami do stawiania pijawek lekarskich, które gabinety oferujące ten zabieg, często zamieszczają na swoich witrynach. Jedną z takich placówek jest INNmed pod Poznaniem – hirudoterapia jest tam dokładnie opisana, by pacjent mógł podjąć świadomą decyzję.

Artykuł z kategorii Zdrowie
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page