Pierwsza karta płatnicza w życiu

Powszechne używanie kart płatniczych w miejsce gotówki jest niezwykle wygodne. Warto dobre nawyki przekazać swojemu dziecku – planowanie i dokonywanie zakupów, działania reklamacyjne i w końcu – pierwszą w życiu kartę płatniczą. Czy każdy młody człowiek może taką się pochwalić?

Obecnie sytuacja na rynku bankowym jest coraz bardziej przyjazna dla młodych ludzi, którzy chcą samodzielnie dysponować własnymi oszczędnościami. Oczywiście nie jest tak (i pewnie długo nie będzie), by dziecko mogło wejść do jakiejkolwiek placówki bankowej i samodzielnie założyć sobie konto lub złożyć wniosek o kredyt. Jednak obecnie, z pomocą rodziców i za ich zgodą, może dysponować środkami zgromadzonymi na koncie i płacić kartą, nawet jeśli nie ukończyło 13 lat!

Tu jednak należy się uwaga – karta płatnicza umożliwia dzisiaj nie tylko wypłatę gotówki w bankomacie czy bezgotówkową transakcję w coraz większej ilości sklepów, ale także zakupy w sklepach internetowych. Młodzi ludzie, którzy urodzili się w czasach, kiedy dostęp do zasobów sieciowych był powszechny, znają to medium bardzo dobrze. Znaczy to też, że z łatwością znajdują w nim i miejsca, w których dostępne są interesujące je wyposażone w najnowszą technologię przedmioty, gry czy multimedia. Powierzenie nieukształtowanemu, młodemu człowiekowi nieograniczonych nakładów finansowych może skończyć się finansową katastrofą. Warto o tym pamiętać dając do ręki dziecku kartę płatniczą.

Młodzi ludzie, którzy nie przekroczyli 13 roku życia, dysponować obecnie mogą plastikową kartą płatniczą pre-paid. Zasilić ją można za pośrednictwem konta bankowego, tak więc kontrolę nad stanem konta mają rodzice. Dużym plusem jest to, że karta jest akceptowana za granicą, a możliwość zrobienia zakupów podczas wakacyjnego wyjazdu jest bardzo atrakcyjna dla osób w każdym wieku. Od najmłodszych lat dzieci mogą być uczone mądrego dysponowania własnymi pieniędzmi. Wystarczy, że obserwują zachowania swoich rodziców – zakupy przemyślane, zaplanowane, nieprzypadkowe (wybór najkorzystniejszej ceny) z pewnością wpłyną pozytywnie na postrzeganie pieniędzy i ich wydawania w późniejszym wieku dziecka.

Już czternastoletnia młodzież może mieć założone konto osobiste w banku z własną kartą płatniczą włącznie. Od „dorosłych” kart różni je tylko to, że nie ma możliwości uzyskania karty debetowej i kredytowej. Jednak w tym wypadku nie mamy już do czynienia z pre-paidem, a stan konta można monitorować, będąc właścicielem, na bieżąco. Do rodziców należy decyzja, czy taką kartę płatniczą ubezpieczyć. Jest to o tyle ważne, że ten środek płatniczy jest łatwo zgubić lub stracić w wyniku kradzieży. Co więcej – ubezpieczając kartę, dajemy młodemu człowiekowi dobry przykład: wybiegamy myślami naprzód i przeciwdziałamy temu, co może niedobrego zdarzyć się w przyszłości.

Od młodego człowieka (oraz jego rodzica) zależeć będzie, jaki sposób postępowania ze środkami zgromadzonymi na koncie wybierze – czy okaże się zaradnym, oszczędnym nastolatkiem dążącym do uzbierania kwoty, za którą kupić będzie mógł upragniony przedmiot, czy rozrzutną osobą, która tuż po kolejnym zasileniu konta przez dorosłych wysusza stan konta. Wiele tutaj do zrobienia mają rodzice dziecka – nauczyć młodego człowieka rozsądnie dysponować zgromadzonymi funduszami, pokazać mu z czym wiąże się staranie o solidny kredyt, o własną wiarygodność finansową czy o zapewnienie rodzinie stabilizacji. Ważne lekcje życiowe z kartą płatniczą w dłoni? Dlaczego nie, trzeba iść z duchem czasu.

Artykuł z kategorii Finanse
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page