Perspektywy na rynku pracy w Krakowie

Niewiele osób pamięta, ale Polska, to kraj, który składa się z 16 województw, a województwo małopolskie, to aktualnie najbardziej zaludniony obszar naszego kraju. Takie dane podaje Główny Urząd Statystyczny, z których wynika, że na jeden kilometr kwadratowy przypada aż 217 osób. Analizując dane dotyczące poziomu zaludnienia województwa małopolskiego, specjaliści z portalu infopraca.pl, zestawili je z faktycznymi danymi dotyczącymi poziomu zatrudnienia. Okazuje się, że najbardziej zaludnione województwo w kraju, a więc teoretycznie o największej ilości osób mogących podjąć pracę, nie należy do najlepiej prosperujących, jeśli chodzi o średnią stopę bezrobocia. Ponownie odnosząc się do danych przygotowanych przez GUS, wynika, że koniec 2012 roku stopa bezrobocia w województwie małopolskim wynosiła 11,1% w momencie, gdy średnia stopa bezrobocia w Polsce osiągnęła pułap 12,4%. Oznacza to, że bezrobocie w województwie małopolskim plasowało się wówczas na średnim poziomie w skali kraju.

Sytuacja w Krakowie; gdzie najłatwiej o pracę?

Kraków, to miasto, które wskazuje obecnie najwyższy wskaźnik wzrostu społeczno-gospodarczego na tle całego kraju. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia w Krakowie przekracza obecnie 5%, co jest aktualnie jednym z lepszych wyników w skali kraju. Według ekspertów z portalu infopraca.pl, którzy monitorują rynek pracy w Polsce, Kraków zawdzięcza swoją wysoką pozycję dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze gospodarczej, która wykorzystuje swoje walory historyczne do tego, aby przyciągnąć do siebie tłumy turystów. Kraków, to miasto o typowo turystycznym charakterze i to właśnie dzięki turystyce, mieszkańcy miasta, mogą liczyć na zatrudnienie. Zarabiają zarówno hotelarze, restauratorzy, taksówkarze jak i inne osoby, które czynnie uczestniczą w obsłudze zwiedzających. Kraków, jest drugim po Warszawie, miastem mającym największy udział w PKB z PKB per capita na poziomie 156% średniej krajowej. To wszystko dzięki temu, że Kraków stał się miastem atrakcyjnym dla światowych inwestorów. Bliska lokalizacja Krakowa z naszymi zachodnimi i południowymi sąsiadami sprawia, że w mieście Europejskie centrale mają tu takie firmy jak Tesco Polska, BP Polska i Grupa Philip Morris Polska. W Krakowie również bardzo dobrze rozwinął się rynek usług finansowych i jak wynika z aktualnych danych, aż siedem dużych banków ma w mieście swoje centrale, a ponad 40 innych otworzyło w Krakowie oddziały. Ten trend został zauważony przez agencje ratingowe, które oceniają wiarygodność kredytową miasta na najwyższym poziomie w kraju. Krakowskie oferty pracy znajdziesz tutaj.

W małopolskim młodzi pozostają bez pracy

Rosnąca stopa bezrobocia w Polsce szczególnie dotyka osoby młode, a więc absolwentów uczelni wyższych, którzy po ukończeniu edukacji zgłaszają gotowość do pracy, jednak nie mogą oni liczyć na oferty pracy w wyuczonej specjalizacji. Sytuacja ta widoczna jest w Krakowie i według wielu specjalistów jest poniekąd wynikiem nieznajomości rynku pracy przez osoby młode. Aktualnie na rynku pracy panuje trend zbyt dużej ilość osób po kierunkach humanistycznych, dla których brakuje zatrudnienia w branżach spełniających ich wymagania. Jak wynika z raportu oraz obserwacji trendu panującego na rynku pracy, bardzo wiele firm spodziewa się redukcji etatów, czego przyczyną jest zła sytuacja ekonomiczna w wielu przedsiębiorstwach, a szczególnie z polskim kapitałem. Obecnie polskie przedsiębiorstwa poszukują techników i inżynierów, a także pracowników fizycznych. Sytuacja ta niekorzystnie wpływa na osoby, które pomimo wyższego wykształcenia i kilkuletniego doświadczenia w konkretnej branży, nie mogą znaleźć pracy.

Artykuł z kategorii Praca
Tagi artykułu: , , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page