Osuszanie budynków

Pragniemy by nasze domy były suche, ciepłe i by nie było w nich wilgoci. Lecz niestety wilgoć jest częstym gościem w naszych domach. Jest bardzo niezdrowa dla organizmu człowieka, a dodatkowo psuje wygląd całego pomieszczenia. Może także w krótkim czasie zniszczyć wnętrze domu i osłabić jego konstrukcję. W takim przypadku jedynym wyjściem jest osuszanie budynków. Dlaczego jednak wilgoć pojawia się w domu?

osuszanie domuGłówną przyczyną jest brak izolacji wodochronnej fundamentów, lub słaby stan istniejącej izolacji. Dlatego pierwszym działaniem w walce z wilgocią powinno być osuszanie fundamentów. Fundamenty mogą być zniszczone z wielu powodów np. na wskutek upływu czasu, poprzez podniesienie się wód gruntowych, albo też niedostatecznego zabezpieczenia podczas budowy domu.

Osuszanie budynków nie będzie konieczne, gdy izolacje wodochronne będą obejmowały wszystkie elementy domu, którymi woda może dostać się do wnętrza. A więc podczas budowy domu warto zadbać nie tylko o fundamenty, ale też o piwnice, dach, okna dachowe, taras. Inną przyczyną powstawania wilgoci w domu może być niewłaściwa izolacja ścian zewnętrznych. Przez złą izolację ścian podczas budowy domu dochodzi do namarzania ścian. Przemarznięta ściana zewnętrzna w bliskim sąsiedztwie z ciepłą ścianą wewnętrzną sprawia, że wytwarza się wilgoć. W przypadku niewłaściwej izolacji ścian, podczas budowy osuszanie budynków potem będzie trudne.

Jak walczyć z wilgocią w domu? Najważniejsze jest zidentyfikowanie źródła przenikania wilgoci. Najlepiej sprawę potrafi zbadać specjalista (bądź specjaliści), gdyż sami nie zawsze potrafimy to zrobić. Po rozpoznaniu przyczyn istnienia wilgoci fachowiec (np. można go znaleźć na ekodocieplenia.com) udzieli rad i wskaże, jakimi metodami będzie następowało osuszanie budynków. Taka walka z wilgocią nie należy do łatwych i przyjemnych, bywa też kosztowna. Lecz nic nie jest w stanie zastąpić suchego, ciepłego i ładnego wyglądu pomieszczeń, jakie będziemy mieli po remoncie.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page