Optymalizacja procesu magazynowania

Jednym z ważniejszych aspektów prowadzenia jakiegokolwiek zakładu produkcyjnego jest optymalne podejście do kwestii magazynowania, zarówno surowców produkcyjnych, jak i wszystkich półproduktów oraz wyrobów gotowych. Nie da się ukryć, iż magazynowanie jest kosztowne, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, konieczność przygotowania odpowiedniej powierzchni magazynowej, oraz zatrudnienia pracowników do obsługi magazynu.

01

Rozwiązaniem, które pozwoli na zoptymalizowanie kosztów, a jednocześnie na zwiększenie możliwości produkcyjnych zakładu, jest skorzystanie z magazynowania zewnętrznego. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu nieco bliżej, aby określić faktyczne korzyści płynące z takiego podejścia do kwestii logistycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Zalety magazynowania zewnętrznego.

Przede wszystkim trzeba tutaj powiedzieć, iż skorzystanie z opcji magazynowania zewnętrznego niesie za sobą dla przedsiębiorcy określony szereg korzyści. Do najważniejszych, pozytywnych aspektów takiego rozwiązania należy tutaj zaliczyć przede wszystkim:

  • Możliwość przeniesienia odpowiedzialności za bezpieczeństwo magazynowanego towaru na usługodawcę.
  • Niższe koszty magazynowania
  • Zwolnienie przestrzeni na własnych obiektach, dotychczas wykorzystywanej jako magazyn, którą teraz można przeznaczyć na poszerzenie zdolności produkcyjnych.
  • Brak konieczności utrzymywania niewykorzystywanej powierzchni magazynowej (płacimy usługowcy tylko za wykorzystaną przestrzeń)

Widzimy więc, iż są to bardzo poważne korzyści, z których skorzystanie może przynieść przedsiębiorcy konkretne korzyści finansowe, a przede wszystkim, w razie zaistnienia takiej konieczności, możliwość zwiększenia wydajności własnych zakładów, czy też możliwość wdrażania nowych technologii.

Jak w praktyce wygląda magazynowanie zewnętrzne.

Z reguły cały proces jest dość prosty. Po podpisaniu umowy, nasi dostawcy surowców i półproduktów, kierują dostawy nie bezpośrednio do nas, a na wskazane w umowie magazyny, gdzie wszystko jest ewidencjonowane i odpowiednio składowane, a następnie w miarę zapotrzebowania dostarczane na nasze zakłady produkcyjne. Gotowy wyrób także będzie przechodzić przez zewnętrzne magazyny usługodawcy, szczególnie jeśli produkujemy nieco większe ilości, niż tylko na bieżące zamówienia. Ma to swoje konkretne zalety, bowiem zarówno w przypadku surowców i półproduktów niezbędnych do produkcji, jak i gotowych produktów, możemy zmagazynować pewien ich zapas i w razie zaistnienia takiej konieczności wyjmować towar z magazynu. Rozwiązanie to docenimy jednak dopiero w przypadku, gdy dostawcy surowców i półproduktów będą mieć jakiekolwiek problemy z dostawami, co w normalnych warunkach skończyło by się wstrzymywanie produkcji, zaś w takich okolicznościach, zawsze dysponujemy pewną ilością surowca zmagazynowanego, pozwalającego nam na kontynuowanie produkcji przez pewien czas.

Jednym słowem rozwiązania oferowane nam przez firmę ZREMBUD (www.zrembud.com.pl), czyli usługi magazynowania zewnętrznego i obsługi logistycznej przedsiębiorstw, są wyjątkowo korzystne dla każdego zakładu produkcyjnego.

Artykuł z kategorii Biznes
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page