Opieka nad chorymi

opieka nad chorymiChoroba przewlekła, uraz, przebyta operacja, niepełnosprawność to tylko nieliczne przykłady, kiedy ze względu na zły stan zdrowia członek rodziny wymaga opieki. Nie każdy z nas ma przygotowanie medyczne, nielicznych stać na opłacenie  prywatnej opieki pielęgniarskiej. Pomimo początkowych obaw troska o bliskich i poczucie obowiązku powodują, że chory korzysta z opieki domowników.

Pierwsze decyzje powinny być związane z dostosowaniem mieszkania do potrzeb osoby niesamodzielnej. Dotyczy to zwłaszcza chorych mających problemy z poruszaniem się. Należy usunąć stojące na drodze meble, by ewentualne potknięcia i uderzenia nie powodowały urazów. W łazience można zainstalować uchwyty przy toalecie i w kabinie prysznicowej. Jeżeli chory cierpi na chorobę otępienną warto zabezpieczyć przed nim niebezpieczne przedmioty np. żelazko.

Wielu chorych potrzebuje pomocy przy karmieniu. Jeżeli możliwości podopiecznego na to pozwalają, powinien on jeść samodzielnie. Dieta chorego musi być zgodna z tą zalecaną przez lekarza, w wielu wypadkach tylko surowe przestrzeganie wytycznych prowadzi do polepszenia stanu zdrowia.

Trudna sytuacja chorych leżących wymaga zmierzenia się z problemem odleżyn, wywołanych miejscowym długotrwałym uciskiem na tkanki. Dlatego ważne jest by co najmniej co 2 godziny zmieniać ułożenie pozycji ciała chorego.

Dla zachowania właściwego poziomu higieny niezbędne jest utrzymanie ciała i otoczenia  chorego w czystości. Toaleta chorego obejmuje w zasadzie mycie całego ciała, również mycie włosów osób leżących. Ważne jest regularne zmienianie bielizny pościelowej, zapewnia to choremu komfort i wygodę, zwłaszcza jeżeli przebywa w łóżku większość czasu lub stale.

Trudnym tematem są dodatkowe czynności u chorych mających problemy z nietrzymaniem kału lub moczu. Standardowym rozwiązaniem jest zakładanie odpowiednich pieluchomajtek, pozwala to oszczędzić czas, który w innym wypadku należałoby tracić na dodatkowe mycie chorego i częstsze pranie pościeli.

Wszystkie wymienione czynności pielęgnacyjne towarzyszą opiekunowi na co dzień, dlatego ważną jest każda pomoc i wsparcie. Komfort i dobre samopoczucie opiekuna ma bowiem ogromny wpływ na jego relację z podopiecznym. Dobrą opiekunkę do chorych możemy dziś bez trudu odnaleźć w Internecie, wpisując w Google na przykład „domowa opieka nad osobami starszymi i chorymi Gliwice„.

Artykuł z kategorii Choroby
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page