Oleje przemysłowe

Wiele urządzeń przemysłowych, a w szczególności ich najważniejsze elementy, takie jak silniki, turbiny, pompy, sprężarki czy siłowniki, wymagają olejów smarowych. Maszyny pracują w różnych miejscach i warunkach pogodowych, muszą sprawnie działać zarówno na mrozie, jak i gorącym piasku. Dlatego potrzebują olejów o najwyższej jakości.

Oleje dla przemysłu mają różne cechy w zależności od ich zastosowania.
Oleje hartowane na przykład mają zastosowanie do obróbki cieplnej elementów z żeliwa i stali. Zaś oleje do sprężarek i kompresorów posiadają nie tylko rewelacyjne właściwości smarujące, ale także zawierają dodatki przeciwutleniające. Idealne do stosowanie w turbinach są oleje turbinowe, odporne między innymi na emulgowanie, utlenianie i korozję.
Oleje przemysłowe to także oleje przekładniowe i transformatorowe oraz oleje hydrauliczne.
Jeżeli chodzi o te ostatnie można je podzielić na kilka kategorii, na przykład rafinowane oleje mineralne bez dodatków uszlachetniających i takie, które zawierają inhibitory korozji i utleniania. Ta druga opcja jest najbardziej uniwersalna, a więc i popularna.

Inne kategorie olejów hydraulicznych to te stosowane w obciążonych układach, na przykład przy wysokim ciśnieniu, czy zmiennych temperaturach otoczenia.
Pisząc o olejach nie sposób nie wspomnieć o olejach silnikowych. Większość z nas wie, że mają one zastosowanie w silnikach spalinowych. Każdy kierowca zna nazwy: olej syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny. Warto podkreślić, że wśród nich jakością górują oleje syntetyczne. Są one odporne zarówno na wysokie jak i niskie temperatury, dodatkowo zabezpieczają silnik samochodu przed zużyciem i powodują większą oszczędność paliwa.

Syntetyki przewyższają więc oleje mineralne i półsyntetyki pod każdym względem.
Obecnie wymagania dotyczące olejów silnikowych stale rosną, wiąże się to z tendencją do budowania takich silników, które przy niewielkiej pojemności mogą osiągać dużą moc.

Artykuł z kategorii Pozostałe

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page