Ogrzewanie kanałowe w twoim domu.

Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych, na szczególną uwagę zasługuje obecnie ogrzewanie kanałowe. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które zapewnia nam możliwość poczynienia pewnych, niedużych oszczędności na ogrzewaniu, jak również podnosi w pewnym zakresie komfort cieplny budynku. Może nawet się okazać, iż w wielu przypadkach jest to optymalne rozwiązanie dla danego budynku, jeśli nie mamy w tym przypadku innych możliwości modernizacji systemu grzewczego. Sprawdźmy więc, jakie korzyści niesie zastosowanie ogrzewania kanałowego w domach jednorodzinnych oraz gdzie można w ogóle takie rozwiązanie wdrożyć.

Gdzie można wdrożyć ogrzewanie kanałowe?

Aby można było zdecydować się na ogrzewanie kanałowe w swoim domu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestię wymagań montażowych tej technologii. Grzejniki kanałowe mają swoje wymagania, które należy skrupulatnie spełnić. Przede wszystkim chodzi tutaj o kwestię konstrukcji podłóg. Aby grzejniki kanałowe zamontować, należy wyciąć w podłogach odpowiednio głębokie kanały, do których grzejniki będą wpuszczone. To sprawia, iż podstawowym wymaganiem technicznym jest wystarczająco solidna konstrukcja podłogi. W przypadku wielu starych budynków, niestety nie będzie to możliwe, bowiem podłogi są cienkie i mało stabilne. Wycięcie kanałów w takich podłogach może się skończyć dość niedobrze.

Pozostałe kwestie techniczne nie powinny nastręczać zbyt wielu trudności. Przeróbka instalacji zasilania i powrotu czynnika grzewczego nie jest tutaj niczym nadzwyczaj trudnym i wymagającym. Tak więc zastosować ogrzewanie kanałowe możemy tylko w tych budynkach, w których będziemy możliwość wycięcia odpowiednich kanałów montażowych dla grzejników kanałowych.

Zalety grzejników kanałowych.

Jeśli jednak mamy możliwość wdrożenia takiego rozwiązania w swoim domu, warto z niej skorzystać, gdyż grzejniki kanałowe niosą za sobą sporo korzyści. Szczególnie w porównaniu do grzejników ściennych, z których korzysta większość budynków w naszym kraju. Do najważniejszych zalet należy zaliczyć tutaj następujące kwestie:

  • Estetyka – brak grzejników blokujących powierzchnię ściany pod oknem. Brak zabrudzeń ściany wynikających z wyrzutu ciepłego powietrza i spalonego kurzu prosto w ścianę.
  • Wyższa efektywność grzewcza – zastosowanie wentylatorów w grzejnikach kanałowych sprawia, iż rozprowadzanie ciepła jest stabilne a przez to kocioł grzewczy może pracować w optymalnych warunkach. Szacunkowo można tutaj poczynić oszczędności w przedziale 5-15%.
  • Komfort cieplny – przez wzgląd na wentylatory i równomierne rozprowadzanie ciepła, podnosimy komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach.

Są to oczywiście tylko podstawowe korzyści, bowiem z całą pewnością jest ich o wiele więcej. Jednakże już te trzy zalety sprawiają, iż warto przemyśleć możliwość wdrożenia ogrzewania kanałowego w swoim domu jednorodzinnym. Może się to bowiem okazać rozwiązaniem wręcz idealnym.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page