Ogrzewanie kanałowe w domach jednorodzinnych.

Ogrzewanie domów jednorodzinnych, to bardzo ważna kwestia, której powinniśmy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. W końcu, poprzez prawidłowe ogrzewanie naszego domu, zagwarantujemy sobie wysoki poziom komfortu w trakcie sezonu zimowego. Obecnie, w tym zakresie, bardzo popularnym rozwiązaniem jest ogrzewanie kanałowe, które zapewnia nam kilka konkretnych korzyści, w stosunku do standardowych rozwiązań. Warto więc przyjrzeć się temu rozwiązaniu nieco bliżej. Dzięki tej technologii grzewczej bowiem, możemy nie tylko efektywnie ogrzewać nasze domy jednorodzinne. Jest to jednocześnie jedna z tych technologii, które obecnie, ze względu na liczne zanieczyszczenia środowiska, będą przyczyniać się do jego ograniczania.

Czym jest ogrzewanie kanałowe?

Samo ogrzewanie kanałowe to w zasadzie klasyczne rozwiązanie grzejnikowe. Jednakże w tym przypadku, grzejniki są montowane w specjalnych kanałach w podłodze. Dodatkowo są one wyposażone w wentylatory, wymuszające obieg powietrza przez nagrzewnicę. Ich praca jest nie tylko oszczędna, ale także cicha, wobec czego nie wpływają w jakikolwiek sposób, na nasz poziom komfortu. Oczywiście do grzejnika należy doprowadzić także rury zasilania i powrotu czynnika grzewczego. W tym celu, można wykorzystać klasyczną instalację. Nie trzeba jej wykonywać na nowo, od podstaw. Z góry, w płaszczyźnie podłogi, są one zamaskowane odpowiednią kratownicą. Może ona być dobrana kolorystycznie w taki sposób, aby idealnie pasowała do reszty pomieszczenia.

Trzeba tutaj więc powiedzieć, iż ogrzewanie kanałowe, przedstawia się w zamyśle na bardzo dobre rozwiązanie. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii wszystkich zalet tego rozwiązania.

Zalety stosowania grzejników kanałowych.

Trzeba więc przyznać, iż grzejnik kanałowy w teorii będzie rozwiązaniem o wiele lepszym od grzejnika ściennego. Chodzi przede wszystkim o to, iż nie będzie on blokować przestrzeni, tak samo jak ma to miejsce w przypadku grzejników ściennych. Owszem, nie powinniśmy raczej ustawiać żadnych mebli nad grzejnikiem kanałowym. Niemniej jednak elementy takie jak chociażby stół, nie będą nazbyt przeszkadzać. Pozostałe zalety przedstawiają się następująco:

  • Czystość – w przeciwieństwie do grzejników ściennych, ogrzewanie kanałowe nie prowadzi do spalania się kurzu we wnętrzu grzejnika. Dzięki temu, unikamy zabrudzonych ścian.
  • Efektywność – grzejniki kanałowe, potrafią być nawet o 10-15% bardziej efektywne grzewczo od grzejników ściennych.
  • Ekologia – ze względu na podniesioną efektywność, mogą wpływać na stabilizację pracy kotła na najwyższych parametrach. Dzięki temu, kocioł będzie spalać najmniej materiału opałowego. Przekłada się to nie tylko na oszczędności, ale także na mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Oczywiście, ogrzewanie kanałowe, będzie charakteryzować się większą liczbą korzyści. Wyliczone powyżej to tylko podstawowe, które z naszego punktu widzenia są najbardziej istotne. W każdym razie, należy przyjąć założenie, iż ogrzewanie kanałowe to dobra inwestycja, szczególnie w przypadku, kiedy mamy do czynienia z budynkami nowymi, o niższych wymaganiach energetycznych.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page