Ogrodowa uprawa różanecznika.

Rododendrony to rośliny z rodziny wrzosowatych (Ercicaceae), o bardzo licznej rodzinie, liczącej kilkaset różnych gatunków i odmian. Znajdziemy wśród nich odmiany zimozielone o liściach skórzastych, które nazywane są potocznie różanecznikami, oraz odmiany zrzucające liście na zimę, które zwane są Azaliami. Są to rośliny, perfekcyjnie wręcz nadające się do uprawy ogrodowej, wobec czego nie powinno tez nikogo dziwić, iż w wielu ogrodach można będzie natknąć się na wiele różnych gatunków tego przepięknego krzewu ogrodowego. Zobaczmy wobec tego, jakie wymagania należy spełnić, aby móc uprawiać różaneczniki i azalie także w swoim, przydomowym ogrodzie.

Wybór odpowiedniego stanowiska.

Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest tutaj poprawny dobór stanowiska dla roślin. Wymagają one odpowiednio zacienionego i osłoniętego od wiatru miejsca do prawidłowej wegetacji. Wynika to z faktu tego, iż w swoim naturalnym środowisku, czyli w wysokich, górskich rejonach krajów azjatyckich, oraz Ameryki Północnej i Środkowej, wybierają właśnie takie miejsca, o dużym poziomie wilgotności. Dobrym pomysłem będzie także stworzenie w pobliżu stanowiska różaneczników oczka wodnego, które będzie w stanie skutecznie podnieść wilgotność w okolicy. Dodatkowo warto zadbać o to, aby u podstawy Różaneczników nasadzić niższe rośliny wrzosowate, które pomogą utrzymać wilgotność gleby. Warto tutaj jednak pamiętać, iż Różanecznik w przeciwieństwie do Azalii, będzie potrzebował większego poziomu wilgotności i zacienienia stanowiska. Azalia lubi jednak bardziej słoneczne miejsca. W przypadku Różanecznika, dość dobrym rozwiązaniem będzie także usytuowanie stanowiska w pobliżu większych drzew, aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę na ich system korzeniowy. Powinny to być drzewa o korzeniach głębokich, gdyż Różaneczniki i Azalie mają dość płytki system korzeniowy, a to powodowałoby konflikt, z którego mniejszy krzew wrzosowaty, raczej nie wyszedłby obronną ręką.

Prawidłowe przygotowanie warunków glebowych.

Przed nasadzeniem Różaneczników i Azalii, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby, która w tym przypadku powinna być dość kwaśna. Tak jak każdy Rhododendron, Różaneczniki i Azalie, lubią glebę o pH w przedziale 4-6, toteż warto przygotować odpowiednią mieszankę. W celu zapewnienia optymalnych warunków glebowych do uprawy Różaneczników i Azalii, warto wykopać w miejscu nasadzenia dół o głębokości pół metra i szerokości co najmniej jednego metra, który następnie wypełnimy odpowiednia mieszanką gleby. Mieszanka gwarantująca optymalne warunki do uprawy tych roślin powinna się składać w równych częściach z: nieodkwaszonego torfu, kory sosnowej, gleby ogrodniczej lub kompostu. Tak przygotowana mieszanka będzie perfekcyjnym podłożem do uprawy Różaneczników oraz Azalii.

Można więc powiedzieć, iż uprawa roślin z rodziny Rhododendron nie jest niczym nadzwyczajnym, niemniej jednak troszkę uwagi należy im poświęcić, szczególnie w zakresie przygotowania odpowiedniego stanowiska.

Artykuł z kategorii Zwierzęta i rośliny
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page