Odzież i bielizna termoaktywna – czy warto?

Odzież termoaktywna jest coraz częściej wybierana przez osoby uprawiające wszelkie możliwe sporty outdoorowe. Warto tutaj zwrócić uwagę, że zarówno zimą jak i latem różne rodzaje dostępnej na rynku odzieży termicznej inaczej wspomagają nasz organizm i chronią go przed nadmiernym przegrzaniem oraz wyziębieniem.

 

Na wstępie trzeba sobie uświadomić, że nawet mimo tego, że sporty outdoorowe, takie jak bieganie czy narciarstwo są sportami, które angażują spore partie mięśni w naszym organizmie i pozwalają nam się dosyć szybko rozgrzać to wyziębić się na szlaku czy stoku można bardzo szybko. Przykładowo w idealnych warunkach narciarskich z minusową temperaturą i stokiem skąpanym w górskim słońcu wiele osób ulega złudnemu przeświadczeniu, że nie musi chronić swojego organizmu przed zimnem i wystawiają się na zgubne warunki zimnych podmuchów wiatru i śniegu.

Nawet po wielu zjazdach i odpowiednim rozgrzaniu organizmu, wystarczy kilka minut przerwy, postoju czy jazdy na orczyku, aby doprowadzić do zbyt szybkiego wystudzenia i w efekcie narażenia się na ogólne osłabienia swojego systemu obronnego.

 

Jak zatem bronić się i zabezpieczać przed tego typu działaniami? Warstwa odzieży wierzchniej jest oczywiście bardzo istotna w zachowaniu odpowiedniej temperatury naszego ciała, jednak najważniejsze jej elementy znajdują się najczęściej pod nią – mowa tutaj oczywiście o odzieży i bieliźnie termoaktywnej.

Na każdym stoku znaleźć można osoby z niewłaściwie dobraną odzieżą, która bardzo szybko może doprowadzić do przeziębień i innych chorób spowodowanych niekontrolowanym wychłodzeniem organizmu, dlatego od kilku lat odzież termoaktywna jest jednym z najistotniejszych elementów ubioru każdego początkującego i doświadczonego narciarza.

Wielu osobom, szczególnie młodym narciarzom, bielizna termoaktywna może wydawać się zbędnym balastem czy fanaberią, jednak jest to całkowicie błędne myślenie, bowiem nowoczesne komplety termoaktywne to de facto zdobycze nowoczesnej myśli technologicznej i sportowej, które nie tylko nie krępują ruchów, ale doskonale sprawują się w wielu różnych sytuacjach. Współpraca z poruszającymi się mięśniami i zapewnienie im stałego dostępu do tlenu sprawia, że korzystając z tego typu bielizny możemy nie tylko ochronić się przez zimnem, ale i poprawić swoje osiągi w każdej dziedzinie sportu.

 

Oczywiście współcześnie w sprzedaży znaleźć można najrozmaitsze modele bielizny termoaktywnej, od koszulek za kilka złotych, po profesjonalne komplety za złotych kilkaset, jednak nie ważne ile jesteśmy w stanie wydać na tą specyficzną odzież, ważne, aby spełniała ona swoje zadanie i chroniła nasz organizm, przed skokami temperatury.

Jeżeli kolejny urlop zimowy zechcecie zatem spędzić w górach to odzież termoaktywna powinna znaleźć się wysoko na liście zakupów, bowiem dzięki niej możemy uchronić się przed przeziębieniami i powrócić z niego wypoczęci i całkowicie zrelaksowani.

 

Artykuł z kategorii Gadżety, Odzież, Sport
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page