Odnowienie starego wnętrza

Ściana i farbaPlanując remont pojedynczego pomieszczenia lub całego domu warto już zawczasu przemyśleć dokładnie w jakim stylu chcemy mieć dom. Najmodniejsze obecnie są domy urządzone w nowoczesnym i prostym stylu z dodatkami drewna oraz różnych metali. Jest jednak rzecz o której nie wolno zapomnieć a chodzi o kolory i barwy w całym pomieszczeniu a także o wykorzystanie starych mebli.

Kontrast w malowaniu ścian

Pierwszą rzeczą o której warto powiedzieć to kontrast między podłogą a ścianami. Nie ważne jaką podłogę wybierzemy i jak będziemy malować ściany ważne żeby występował między nimi kontrast, który ożywi całe pomieszczenie.

Ciepłe i zimne kolory

Drugą rzeczą jest umiejętne wykorzystanie zarówno ciepłych jak i zimnych barw. Należy pamiętać podczas remontu i malowania ścian, że zimne barwy powiększają optycznie cały pokój a ciepłe wręcz odwrotnie – pomniejszają i tworzą bardziej przytulne wnętrze. Malowanie ścian nie jest tak proste jak by się wydawało bowiem warto również od razu uwzględnić oświetlenie i światło. Wzornik kolorów w sklepie oczywiście będzie wyglądał inaczej niż farba położona u nas w pokoju jeśli otoczymy ją sztucznym światłem (bowiem inaczej kolory wyglądają w świetle żarówek tradycyjnych a inaczej w świetle różnych jarzeniówek itp.)

Renowacja starych mebli

Gdy już wiadomo jakich barw użyć warto spróbować swoich sił i odnowić niektóre stare meble (jeśli takowe posiadamy). Proces cały jest bardzo prosty (acz czasochłonny) i nie wymaga raczej ingerencji specjalisty.
Po pierwsze należy dokładnie oczyścić powierzchnię z brudu oraz ze starego lakieru i farby. Jak to zrobić? Za pomocą opalarki i szpachelki albo za pomocą specjalnego środka chemicznego, który spulchni farbę ew. lakier, który zeskrobiemy bez problemu szpachelką albo za pomocą papieru ściernego. W przypadku opalarki i środków chemicznych i tak całą powierzchnię na koniec należy dokładnie wygładzić drobnoziarnistym papierem ściernym.

Drugi etap odnawiania mebli to naprawa różnych ubytków i szczelin. W przypadku krzeseł np. z różnego rodzajami plecionką mogą to być uzupełnienia plecionki, siedziska, okładziny czy też braków w drewnie (te najlepiej łatać szpachlówką).

Końcowy etap to już malowanie ew. pokrycie odpowiednim lakierem albo preparatem ochronnym dzięki czemu cała faktura drewna nabierze eleganckiego wyglądu.

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page