Ochrona przyrody

Skoro tak wielu ludzi twierdzi, że jest eko, że przyjęło przyjazny naturze harmonogram dnia, to dlaczego nadal jest tak wiele śmieci? Wysypiska nadal są przepełnione, a deklaracje czystości nadal napływają. Jak to jest? Przyczyna tkwi w kłamstwie, czy może odsetek deklarujących jest znikomy na tle populacji? Odpady stają się uporczywym koszmarem miast, które nie radzą sobie z ich utylizacją. Trudno jest przecież gospodarować czymś, jeśli jest tego nadmiar. Może niedługo zaleje nas fala zbędnego szkła, makulatury i sprzętu RTV?

Jeśli chcemy, żeby nasze dzieci mogły pojechać nad morze, wykąpać się w czystej rzece. O tych czystych rzekach już chyba nikt nie pamięta. Kiedy to ostatnio wchodziłem do Wisły? Ze 20 lat temu i to tylko dlatego, że wówczas jeszcze nikt nie mówił o zagrożeniach. Woda jest głównym czynnikiem pozwalającym przetrwać, więc dbajmy o czyste akweny. Ale ryby wymierają, raków od dawna nie ma, ptaki odlatują w inne strony. Ciągłe zmiany ekosystemu spowodowane głupotą człowieka są zastraszające. Potrafimy tylko niszczyć.

Wyżywienie stanowi istotny problem w egzystencji człowieka. Im więcej ludzi na ziemi tym silniejsze głosy, że jedzenia nie starczy dla wszystkich. Nie jest to prawda, takim twierdzeniom daleko od rzeczywistości. Jedzenia jest dużo, wystarczy dla każdego, jednak żeby się tak działo trzeba nim odpowiednio zarządzać. Przydział musi być racjonalny. Biedna Afryka czeka na pomoc, ale nie na ratunek w postaci GMO! Normalne uprawy są realne do zapewnienia posiłków każdemu przedstawicielowi naszej populacji. Nie o nadprodukcję chodzi, lecz o dostarczenie głodującym tego, czego nie mają. U nas nie rosną banany, a jednak je mamy. Dajmy innym to, co produkować należy w strefie umiarkowanej, a co nie występuje w strefie podzwrotnikowej.

Nie tylko na ziemi jest brudno. Tak samo jak okolicę zaśmiecamy także powietrze. Gazy cieplarniane to problem, z którym ludzkość musi się zetknąć na dłuższą chwilę. Dylemat nie rozwiąże się sam, przecież to oczywiste. Oczywistym jest także to, że należy zadbać, aby wszelkie działania przestały tak bardzo wpływać na środowisko. Wpływać negatywnie. Oczyszczalnie ścieków i gospodarka odpadami powinny być wdrażane na szeroką skalę.

Moda na ekologiczny styl życia okazuje się zakreślać coraz szersze kręgi. Niestety nie wszystkie działania promowane przez organizacje pozarządowe są zgodnie z polityką przyjazną naturze. Jeśli tak, to należy się zastanowić, dlaczego tak jest i czemu ludzie Ci udają, ze działają w imieniu przyrody. Bardzo istotnym jest, aby środowisko naturalne miało rzeczywiste wsparcie wśród decydentów. Przyrodnik działacz może mieć wpływ na bardzo wiele uwarunkowań prawnych.

http://nasilowni.wroclaw.pl/

Artykuł z kategorii Zwierzęta i rośliny
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page