Ochroń drzewo przed zwierzętami dzikimi i domowymi

Drzewa owocowe rosnące na działkach, polach, czy też przydomowych ogródkach, bardzo często są narażone na zachowania zwierząt, które w różny sposób doceniają wartość drzew. Pierwszymi z klientów drzew są ptaki, które bardzo często potrafią w krótkim czasie skonsumować owoce nań rosnące. Wystarczy pomyśleć o szpakach, które są miłośnikami czereśni.

Wystarczy krótki czas, aby stado tych ptaków, wyręczyło sadownika z konieczności zbierania owoców jego pracy. Jednym ze sposobów zabezpieczenia owoców przed ptakami mogą być osłony drzew w postaci specjalnych siatek, które nakładane są na korony drzew i znacznie ograniczają dostęp ptaków do owoców.

kraty żeliwne pod drzewa

Ptaki jednak, to niejedyne zwierzęta zagrażające drzewom owocowym. Równie groźne, żeby nie powiedzieć groźniejsze są niektóre dzikie zwierzęta, które odżywiają się szczególnie w okresie zimowym konsumują, obgryzają korę drzewa. Kora bywająca przysmakiem saren szczególnie w okresie zimowym chroni drzewa, jednak w sytuacji jej obgryzienia z pnia, drzewo zostaje narażone na powolne obumarcie. W związku z tym wielu działkowiczów, sadowników, czy też posiadaczy drzew w przydomowych ogródkach decyduje się na osłonę drzew przed miłośnikami ich kory. Osłona drzew przed zwierzętami przybiera wówczas najczęściej postać elementu ochraniającego pień rośliny.

Ostatnim ze znacznych zagrożeń dla drzew oprócz bobrów grasujących w okolicach bagien i zbiorników wodnych są jeszcze psy. W wielu miastach stosuje się specjalne preparaty odstraszające psy od drzew, ze względu na to, że psi mocz może być śmiertelnie niebezpieczny dla młodych drzewek.

Artykuł z kategorii Zwierzęta i rośliny
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page