OC dla rolnika – kiedy jest obowiązkowe a kiedy dobrowolne?

Ubezpieczenia rolnicze to bardzo szerokie zagadnienie, któremu warto poświęcić odrobinę czasu i uwagi. Szczególnie istotne jest w tym zakresie ubezpieczenie OC dla rolnika, które zapewnia istotną ochronę interesów rolnika. Jest to bowiem ubezpieczenie, wzorowane na ubezpieczeniach OC dla pojazdów samochodowych. Jest to po prostu ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zawodowej. Znaczy to ni mniej ni więcej tyle, iż w przypadku doprowadzenia do wypadku w ramach prowadzonej działalności rolnej, ewentualne koszty zadośćuczynienia za wyrządzone szkody, będą pokrywane z polisy OC dla rolnika. Jest to więc dla każdego gospodarstwa rolnego bardzo korzystne. W każdym bowiem przypadku może zawsze dojść do różnych zdarzeń w wyniku których, szkodę poniosą osoby postronne.

Jak wybrać właściwe OC dla rolnika?

Bardzo ważną kwestią, której powinniśmy poświęcić odpowiednio dużo uwagi jest tutaj właściwy wybór ubezpieczenia OC dla rolnika. Jest to istotne ze względu na fakt, iż w przypadku poszczególnych gospodarstw będziemy mieć do czynienia z zupełnie odmiennymi zagrożeniami. Dlatego też, prawidłowo dobrana polisa OC dla rolnika, będzie zabezpieczać gospodarstwo w zupełnie inny sposób. Będzie ona uwzględniać najczęściej pojawiające się zagrożenia, oraz częstotliwość ich występowania. Dzięki temu też, gospodarstwo będzie chronione w wysokim zakresie. Jednym słowem nie zawsze wystarczającym będzie najtańsze ubezpieczenie OC rolnika. Czasami oczywiście będzie to opcja idealna. Niemniej jednak w każdym przypadku, powinno ono być precyzyjnie dobrane do konkretnego gospodarstwa rolnego.

Kiedy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, nie wszystkie gospodarstwa rolnicze muszą obowiązkowo wykupić ubezpieczenie OC dla rolnika. W przypadku niektórych gospodarstw będzie to jedynie dobrowolna polisa OC rolników. Aby polisa OC dla rolnika była obowiązkową, należy spełniać ustawowe przesłanki. Trzeba będzie więc:

  • Prowadzić gospodarstwo rolne o areale upraw rolnych, przekraczających powierzchnię jednego hektara
  • Być osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rolne
  • Rozliczać przy pomocy podatku rolnego, przynajmniej w niewielkiej części.

Spełniając wszystkie z tych przesłanek, rolnik będzie podlegać pod ubezpieczenia obowiązkowe, wobec czego będzie obowiązany do wykupienia polisy OC dla rolnika, oraz ubezpieczenia zabudowań gospodarczych. W przeciwnym razie będzie to jedynie dobrowolne ubezpieczenie, które można wykupić ale nie jest to obowiązkiem.

Podsumowanie.

Trzeba tutaj więc pamiętać, iż w niektórych przypadkach polisa OC dla rolnika będzie obowiązkowa do wykupienia. W pozostałych zaś jest to ubezpieczenie dobrowolne. Niezależnie jednak od tego czy jest to polisa dobrowolna czy też obowiązkowa, warto kupić OC dla rolnika. Dzięki temu bowiem, gospodarstwo będzie skutecznie zabezpieczone na wypadek różnorodnych sytuacji, które w przypadku braku odpowiedniej polisy, mogłyby doprowadzić nawet do bankructwa.

Artykuł z kategorii Finanse
Tagi artykułu: ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page