Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla rolników.

W toku prowadzenia działalności rolniczej, bardzo często dochodzi do nieprzewidzianych zadurzeń losowych w wyniku których szkody doznają osoby trzecie. Trzeba będzie więc szkody naprawić lub tez wypłacić odpowiednie zadośćuczynienie, co w przypadku rolników nie zawsze jest taki proste, bowiem z reguły nie dysponują oni zbyt wielkimi środkami finansowymi. W takim przypadku zbawienie jest obowiązkowe ubezpieczenie OC rolników, w ramach których, właśnie w przypadku takich wypadków, ubezpieczalnia przejmuje na siebie obowiązek wypłaty odszkodowań osobom poszkodowanym.

Dla kogo obowiązkowe, rolnicze ubezpieczenie OC?

Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą z roku 2003, (Dz.U. nr 76, poz. 1152 z późn. zm.), obowiązkowym ubezpieczeniom rolniczym podlega każda osoba fizyczna prowadząca działalność rolniczą na powierzchni uprawnej powyżej 1 ha, i regularnie opłacająca podatek dochodowy z tego tytułu. Mówimy tutaj nie tylko o ubezpieczenie OC, bowiem jest to tylko jedno z trzech obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych, przy czym zdecydowanie najważniejsze. Pozostałe to ubezpieczenie zabudowań gospodarczych, oraz plonów rolnych. W przypadku jednak ubezpieczenia OC dla rolnika będziemy mieć do czynienia z zabezpieczeniem jego interesów na wypadek spowodowania przez niego jakichkolwiek szkód na rzecz osób trzecich. Ważne jest utaj to, iż aby ubezpieczenie było brane pod uwagę, szkoda musi być wyrządzona bezpośrednio z przyczyny prowadzenia rolniczej działalności, niezależnie od tego czy wyrządzi ją ubezpieczony rolnik, czy tez jego pracownicy lub członkowie rodziny. Podstawą do świadczenia ubezpieczeniowego będzie wyrządzenia szkody osoby trzeciej w trakcie prowadzenia działalności związanej z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Najczęściej występujące przypadki.

Wielu rolników z całą pewnością stwierdzi iż w ich przypadku jest tylko wyłudzenie kilkuset złotych przez ubezpieczalnie. Niemniej jednak, statystyki są dość czytelne i mówią iż już 48% rolników miało do czynienia w przeciągu ostatnich pięciu lat z tego typu sytuacjami, w których ubezpieczenie okazało się ostatnią deska ratunku. Zresztą wystarczy tutaj wyobrazić sobie co będzie w przypadku kiedy prowadząc prace rolnicze, zupełnie nieumyślnie ciągnikiem wjedziemy w czyjś samochód osobowy, co może się jak najbardziej zdarzyć. Samochód jest kosztowny i wyłożenie kilku, czy też kilkunastu tysięcy złotych z kieszeni z reguły będzie zadaniem niewykonalnym, toteż obowiązkowe OC rolników w tym przypadku będzie po prostu dodatkowym ich zabezpieczeniem przed przykrymi konsekwencjami finansowymi tego typu zdarzeń losowych. Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż są to obowiązkowe ubezpieczenia, niemniej jednak bardzo korzystne dla każdego rolnika, wobec czego, większość z nich powinna z nich skorzystać nawet jeśli byłyby w pełni dobrowolne.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page