Obowiązki administratora nieruchomości

Wydawać by się mogło, że po postawieniu osiedla mieszkaniowego i sprzedaniu wszystkich mieszkań w jego obrębie, właściciel osiedla nie ma już zbyt wiele do roboty. Wszak mieszkańcy sami będą opiekowali się własnymi mieszkaniami. Nie do końca jest to jednak takie proste, ponieważ osiedle bloków mieszkalnych to nie to samo, co osiedle domków jednorodzinnych, w których faktycznie od momentu kupna domu właściciel przejmuje całą pieczę nad swoją posesją.

administrowanie nieruchomościamiW blokach mieszkalnych jest bardzo wiele kwestii, które wymagają zarządzania zewnętrznego, jak choćby remonty klatek schodowych, bieżące naprawy (na przykład gdy zepsuje się domofon w jednym z bloków, administracja ma obowiązek jak najszybciej zareagować), przeprowadzanie regularnych kontroli sprawności technicznej piecyków i innych urządzeń na terenie mieszkań oraz części wspólnych bloków, dbanie o czystość wokół bloków, inwestowanie w osiedle i jego rozwój, na przykład przez zbudowanie osiedlowej świetlicy lub placu zabaw.

Administrowanie nieruchomościami obejmuje bardzo szeroki zakres obowiązków. Gdy takich bloków w obrębie osiedla jest kilkadziesiąt, wówczas potrzebny jest do tego cały zespół ekspertów posiadających odpowiednie uprawnienia oraz wykształcenie w zakresie administrowania nieruchomościami. Zarządzanie nieruchomościami najczęściej zlecane jest dużym firmom zewnętrznym (jak na przykład Maxus Administracja), które świetnie radzą sobie z bieżącymi problemami, jakie mają miejsce na każdym osiedlu, a także dbają o inwestowanie w nieruchomości, tak, by osiedle piękniało w oczach, zamiast niszczeć wraz z upływem czasu.

Niestety, wszędzie tam gdzie mieszkają duże skupiska ludzi potrzebny jest jakiś nadzór – ktoś, kto będzie rozwiązywał sprawy konfliktowe oraz decydował w imieniu wspólnoty mieszkańców o podejmowaniu ważnych napraw, remontów i zmian, których wprowadzenie jest niezbędne.

Artykuł z kategorii Usługi
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page