Nowości w sportach wodnych

Sporty wodne jak każda inna dyscyplina sportowa stale ewoluują, rozwijają się i oferują nam coraz nowsze formy rozrywki. Od doskonale wszystkim znanych i uwielbianych: windsurfingu i kitesurfingu, po narty wodne, nurkowanie, szaleństwa na skimboardach, deski SUP, aż po całkiem zakręcone i kosmiczne hydrofoile. Hydrofoil w Polsce znany jest także pod nazwą hydroskrzydło, które od kilku lat zdobywa coraz większą popularność wśród fascynatów sportów wodnych i surfingu. Najfajniejsze i zarazem najdziwniejsze w hydrofoilu jest to, że pływając na nim sprawia wrażenie jak byś się unosił w powietrzu.

Czym jest i jak działa hydrofoil?

HydrofoilKonstrukcja hydroskrzydła to cztery podstawowe elementy: miecza, kila i dwóch skrzydeł, montowanych do spodu deski. Taka konstrukcja i proste zjawisko hydrodynamiczne pozwalają na unoszenie się nad powierzchnią wody, co z pewnością wzbudzi sensację i przyciągnie wzrok pozostałych osób.

Zasada działania hydroskrzydła jest bardzo podobna do tej, która pozwala na unoszenie się samolotów. Odpowiednie ułożenie dwóch większych skrzydeł na przodzie i mniejszych z tyłu kila wytwarzają siłę nośną, która podnosi napędzaną latawcem deskę z tafli wody. Latanie na hydrofoilu to niesamowite doznania, które potwierdzają wszyscy surferzy, którzy choć raz spróbowali swoich sił na tej specyficznej desce. Samo poruszanie i sterowanie foilem jest bardzo podobne do sterowania zwykła deską surfingową, bowiem wykonując odpowiedni balans ciałem możemy wykonywać zwroty czy obniżać i unosić deskę.

Kto i gdzie możne latać na hydroskrzydle?

Nie da się ukryć, że ta dyscyplina sportów wodnych jest nieco bardziej wymagająca, a początki mogą okazać się trudne nawet dla doświadczonych surferów. Istotą opanowania foila jest koncentracja i techniczne opanowanie balansu ciała, dlatego zdecydowanie łatwiej będą miały te osoby, które na desce spędziły już trochę czasu.

Hydrofoil ze względu na swoją konstrukcję nie jest przystosowany do pływania na płytkiej wodzie bowiem łatwo można w ten sposób uszkodzić skrzydło, które jest kluczowym elementem do unoszenia deski. Na głębokiej wodzie można jednak pływać nawet przy niewielkim wietrze, a dodatkową zaletą jest to, że skrzydło deski zmniejsza opór wody i fale są praktycznie niewyczuwalne.

Hydrofoil to doskonała alternatywa dla wszystkich surferów, którzy poszukują nowych wrażeń i wyzwań, bowiem możliwość unoszenia się nad poziomem wody, osiągając przy tym dosyć spore prędkości to prawdziwa bomba emocji, których nie można sobie odmówić.

 

Po te i wiele innych emocji związanych ze sportami wodnymi zapraszamy Was do sklepu Wind & Kite – SurfShop.pl

 

Artykuł z kategorii Rozrywka, Sport
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page