Nietypowy prezent dla wielbiciela wina

akcesoria do winaJeśli wiemy, jakie ktoś ma zainteresowania, trudno będzie sprezentować mu przedmiot, którego nie wiadomo czy nie ma w swoich zbiorach. Aby uniknąć ryzyka zdublowania okazu z kolekcji, pomyśleć należy niestandardowo.

Czy butelka szacownego chateau dla winiarza to na pewno dobry trop?

Jeśli nie jesteśmy znawcami wina, a chcemy sprawić przyjemność komuś, kto jest znawcą, sporo ryzykujemy. Co prawda najbardziej standardowy dar – butelka wina – doczeka się pewnie skonsumowania, jednak widok twarzy naszego znajomego, który stara się ukryć rozczarowanie na widok kolejnej, tej samej butelki, co w jego kolekcji, z pewnością zapadnie nam w pamięci. Aby po raz drugi nie postawić jego i siebie w tej samej sytuacji, pomyślmy, co może sprawić mu niekłamaną radość.

Nie będzie to ozdobny korkociąg, bo pewnie ma ich kilka, a używa tylko jednego – swojego ulubionego. I marne są szanse na to, że nasz dar zajmie jego miejsce w przeszklonej szafce, w której gromadzi co znakomitsze winiarskie trofea. Podobnie z ręczną pompką do odsysania powietrza z otwartych, ale niedokończonych butelek. Co więc nam pozostaje?

Niech nasz winiarz zrobi wino samodzielnie! Winiarstwo domowe jest hobby łatwym, przyjemnym i stosunkowo mało pracochłonnym, jako że wino samo się robi, a właściwie najcięższą pracę biorą na siebie drożdże winne. Do nich należy przerobienie wszystkich cukrów zawartych w moszczu owocowym na alkohol, co trwa w pierwszej fazie, do pierwszego zlania wina znad osadu, około miesiąca.

Co powinno się znaleźć w podstawowym wyposażeniu początkującego winiarza-hobbysty? Z pewnością butla, przynajmniej o pojemności 5 l, rurka fermentacyjna, korek, drożdże winne wraz pożywką, a jeśli chcielibyśmy zasugerować obdarowywanemu jakiś konkretny smak pierwszego wina własnej roboty, wystarczy do tego zapas odpowiednich owoców.

Aby mieć absolutną pewność, że trafimy w gust winiarza, dobrze jest się dodatkowo ubezpieczyć i na wszelki wypadek dodać do powyższego komplet kieliszków – dzięki temu będziemy spokojni, że nasz winiarz będzie usatysfakcjonowany pełnym wyposażeniem do zrobienia i degustacji pierwszego wina własnej roboty.

Artykuł z kategorii Rozrywka
Tagi artykułu: , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page