Nie taki diabeł straszny w Assessment Center

assessment centerPrzez wzgląd na szybko rosnącą popularność metody Assessment Center wykorzystywanej w procesie rekrutacji pracowników, istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, że standardowa rekrutacja w najbliższym czasie może odejść do przysłowiowego lamusa. Czym jest i jak wygląda ta metoda? AC to nowa, przez wielu określana mianem jednej ze skuteczniejszych, metoda zajmująca się badaniami kompetencji potencjalnych pracowniczych.

Przez to, że jest bardziej efektywna często jest chętniej wykorzystywana przez pracodawców. Najważniejsze jest to, że precyzyjne przygotowanie się do udziału w niej jest tym trudniejsze, że nie jest to żaden egzamin, a raczej weryfikacja tego, jakim pracownikiem rzeczywiście jesteśmy. Eksperci agencji zatrudnienia, których głównym celem jest doradztwo personalne radzą uczestniczącym w niej kandydatom otwartość oraz bardzo pozytywne nastawienie wobec prowadzących, uczestników, ale przede wszystkim samych siebie. Proces rekrutacji Według dostępnych informacji AC jest dużo bardziej wiarygodnym i predykcyjnym sposobem badania kompetencji.

Według badań jej skuteczność oscyluje w granicach 90%. Dzieje się tak dlatego, że zestandaryzowana rozmowa kwalifikacyjna bądź rekrutacyjna przede wszystkim skupia się na różnorodnych deklaracjach kandydatów, którzy starają się o posadę. Niestety deklaracje niezwykle często odbiegają od stanu faktycznego. Zrozumiałym jest więc, że potencjalny pracownik, unika przedstawiania w swoim wizerunku negatywnych cech. Podczas rekrutacji każdy koncentruje się w dużej mierze na starannie wyselekcjonowanych, wcześniej przygotowanych przykładach, które zdecydowanie świadczą na jego korzyść. Wszelkie słabsze strony, wady, potknięcia są eliminowane lub przez umiejętnych przekuwane w zalety swojej osoby. Zazwyczaj dzieje się to podświadomie – mózg niezależnie od człowieka bardzo szybko wypiera to, co uważa za niemiłe i niestosowne. Dlatego podczas tego typu rozmowy, osoba rekrutująca staje przed dylematem weryfikacji tego, co jest prawdą, a co nią nie jest.

Poczytaj również na: doradztwopersonalne.polskihr.com.pl

Artykuł z kategorii Biznes
Tagi artykułu: , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page