Nawożenie dolistne vs doglebowe

Uprawa roślin wymaga nie tylko szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, ale również odpowiedniego nawożenia. Rolnicy poszukują najlepszych sposobów na zapewnienie właściwego poziomu składników odżywczych swoim roślinom i zastanawiają się, który nawóz lepiej wybrać: dolistny czy doglebowy. Zobaczmy, czym charakteryzują się obie te metody.

Rola mikroskładników

W nawożeniu roślin kluczowe są dwie grupy składników odżywczych. Do pierwszej grupy, czyli makroskładników, należą azot, fosfor, potas, magnez oraz wapń. To one mają największe znaczenie plonotwórcze, a zatem to od nich w ogromnej mierze zależy, jak duży plon zostanie zebrany. Makroskładniki są w większości pobierane przez system korzeniowy, a zatem ich dostarczanie najczęściej odbywa się poprzez nawożenie doglebowe. W niektórych sytuacjach, gdy gleby są szczególnie mało zasobne w ww. składniki, można również w okresach znacznego zapotrzebowania na nie, wykorzystać również nawozy dolistne.

Nie można jednak marginalizować roli mikroskładników. Są nimi bor, molibden, mangan, cynk, żelazo, miedź. Składniki te są pobierane przez roślinę głównie przez liście, dlatego nawożenie dolistne ma tutaj bardzo szerokie zastosowanie.

Ich obecność jest niezwykle ważna, choć znaczenie poszczególnych pierwiastków zależy od rodzaju uprawianych roślin. Cynk jest np. szczególnie istotny dla ziemniaków i kukurydzy, zaś miedź ma ogromne znaczenie przy uprawie pszenicy, jęczmienia czy owsa. Jej niedobory mogą się objawiać słabymi, kiepsko wypełnionymi ziarnami kłosami.

Jeśli poszukujesz odpowiednio zbilansowanych nawozów które pomogą Ci prawidłowym dostarczeniu mikro oraz makroelementów dla Twoich upraw koniecznie zapoznaj się z ofertą producent nawozów Adob, który jest liderem nie tylko na rynku Polskim ale również zagranicznym.

Pobieranie składników mineralnych

Jak już wyżej wspomniano, rośliny czerpią składniki odżywcze z gleby, za pośrednictwem systemu korzeniowego, bądź poprzez liście. Odżywianie dolistne odbywa się na zasadzie dyfuzji, a zatem składniki odżywcze mogą zostać przyswojone jedynie wtedy, gdy będą one w postaci soli rozpuszczalnych w wodzie. Każda inna forma, np. w postaci zawiesin, nie przyniesie tak dobrych rezultatów. Składniki odżywcze nie zostaną bowiem przyswojone w takiej ilości, jak można by sobie wyobrazić czytając skład nawozu dolistnego.

Niestety nawożenie dolistne ma również swoje wady. Przede wszystkim jest ono ograniczone w czasie, bo nawóz dolistny łatwo może ulec spłukaniu przez deszcz, co niestety znacząco ogranicza jego skuteczność. Może się bowiem zdarzyć, że roślina nie zdąży wchłonąć wszystkich składników odżywczych, zanim nie zostaną one spłukane przez deszcz.

Powyższy problem nie występuje gdy mówimy o nawozach doglebowych. W tym przypadku pobrany z gleby nawóz krąży w systemie korzeniowym rośliny i spełnia swoją rolę dopóki nie zostanie zużyty. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad tym ile i jakich składników odżywczych dostarczamy roślinom, a deszcz, czy inne zjawiska pogodowe, nie wpływają negatywnie na przyswajalność składników odżywczych.

Nie chcemy jednak, by czytelnik odniósł mylne wrażenie, że nawożenie dolistne jest nieskuteczne, bo tak nie jest. Nawożenie dolistne jest doskonałym sposobem na szybkie dostarczenie brakujących składników odżywczych, szczególnie tych tzw. krytycznych. Gdy ich niedobór zaczyna być widoczny na roślinie, np. w postaci zażółceń, to znak, że czas na szybkie działanie i wtedy nawozy dolistne sprawdzają się znakomicie. Nie mogą być one jednak jedynym elementem nawożenia systemowego, które jednak powinno opierać się na nawozach doglebowych. Wydaje się więc, że najlepszym rozwiązaniem przy uprawie roślin jest nawożenie doglebowe oraz okresowe wspomaganie nawożeniem dolistnym. Dzięki takiemu podejściu rośliny będą miały wszystkie konieczne składniki, co przełoży się na ich dobrą kondycję, a co za tym idzie na wysokie plony.

Artykuł z kategorii Edukacja, Zwierzęta i rośliny
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page