Nawilżanie śluzówki nosa

Błony śluzowe, zarówno nosa, jak i innych części ciała, mogą prawidłowo funkcjonować tylko wówczas, gdy są odpowiednio nawilżone. Sucha błona śluzowa nosa jest więc nie tylko sytuacją niekomfortową, ale też niekorzystną dla zdrowia, gdyż wysuszona śluzówka nie może prawidłowo pełnić swej roli, jaką jest ochrona górnych dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami i organizmami chorobotwórczymi. Jak z tym walczyć?

Przyczyny suchej błony śluzowej nosa

Charakterystyczne uczucie, jakie towarzyszy wysuszeniu śluzówki nosa, najczęściej pojawia się podczas przebywania w suchych, zadymionych, zakurzonych czy klimatyzowanych pomieszczeniach. Błon śluzowa może też zostać wysuszona na skutek uszkodzeń nabłonka spowodowanych infekcjami górnych dróg oddechowych oraz stosowaniem preparatów donosowych powstrzymujących katar. Dolegliwość tę czasem powoduje również stosowanie niektórych leków przeciwalergicznych, może też towarzyszyć pewnym chorobom, jest również typowa dla podeszłego wieku.

Jak nawilżyć błonę śluzową nosa?

Znaczenie ma przede wszystkim wystrzeganie się czynników, które problem wywołują, czyli na przykład unikanie zadymionych czy zakurzonych pomieszczeń oraz dbanie o utrzymanie w otoczeniu właściwej wilgotności. Doskonale działają również środki Rinozine na bazie wody morskiej, która działa nawilżająco na śluzówkę nosa, a także pomaga utrzymać higienę nosa. Składniki zawarte w tych preparatach – kwas hialuronowy oraz ekstrakt z aloesu, nie tylko przywracają błonie śluzowej jej właściwe nawilżenie, zapewniając natychmiastowy komfort, ale też pomagają jej się zregenerować, dzięki czemu może odzyskać swą funkcjonalność.

Jak zapobiegać wysychaniu śluzówki nosa?

Nie wszystkie czynniki odpowiedzialne za pojawienie się tej przypadłości można wyeliminować, konieczne jest więc zadbanie o stan błon śluzowych w inny sposób. Trzeba przede wszystkim zapewnić organizmowi odpowiedni poziom nawodnienia, przyjmując duże ilości płynów. Dobrym pomysłem jest też regularne stosowanie preparatów Rinozine, które utrzymują błony śluzowe w doskonałym stanie.

źródło: http://www.rinozine.pl/

Artykuł z kategorii Choroby, Zdrowie
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page