Narzędzia do zarządzania projektem budowlanym

Budownictwo to niełatwa branża, biorąc pod uwagę ryzyka, które występują w trakcie prowadzenia inwestycji. Ilość zmiennych od których zależy powodzenie inwestycji powodują, że niezbędne jest wykorzystywanie odpowiednich narzędzi do zarządzania projektami.

Naukowe podejście do zarządzania ma swoje początki oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Usystematyzowane prowadzenie różnych projektów rozwinęło się przede wszystkich dzięki wojsku oraz takim instytucjom jak NASA – bez pełnej kontroli nad wszystkimi, nawet najdrobniejszymi detalami nie udałoby się wysłać ludzi na księżyc.

Zarządzanie projektem budowlano-montażowym, nie jest co prawda aż tak skomplikowane jak wyprawa ku gwiazdom, ale nie da się ukryć, że ilość elementów nad którymi należy zapanować jest wyjątkowo duża. Odpowiednie przygotowanie się do inwestycji wymaga użycia takich narzędzi jak programy do pracy z rysunkami technicznymi (programy CAD), programy kosztorysowe, programy do harmonogramowania i inne. Współcześnie dla zaoszczędzenia czasu i optymalizacji procesu inwestycyjnego, pożądana jest wymiana danych pomiędzy różnymi programami i tak właśnie się dzieje. Na podstawie projektu tworzy się przedmiar, który następnie po wycenie staje się kosztorysem i zalążkiem harmonogramu.

program-ulatwiajacy-wykonanie-przedmiaruProjekty wygodnie opracowywać i edytować w programach CAD do projektowania technicznego. Programy takie jak AutoCAD czy CADRysunek są znane niemal w każdym biurze projektowym czy inżynieryjnym. To na podstawie projektów określa się następnie zakres robót koniecznych do wykonania czyli tak zwany przedmiar. Idealnym narzędziem, które ułatwia przygotowanie przedmiaru jest program Miara PRO. Pozwala on wczytać rysunki techniczne CAD, a następnie pobrać z nich wymiary obiektów, długości, powierzchnie itp. Co ciekawe Miara PRO dzięki integracji z programem kosztorysowym Norma PRO umożliwia przenoszenie informacji o ilościach robót bezpośrednio do kosztorysu i jego automatyczną wycenę. Jakie to ułatwienie dla osób kalkulujących koszty robót budowlanych, nie trzeba nawet mówić.

A skoro jesteśmy przy programie kosztorysowym Norma, to jeśli wycena jest już gotowa i mamy zestawienie robót wraz z ich ilościami, należy przygotować harmonogram inwestycji. Microsoft Project jest programem, który idealnie nadaje się do tego, szczególnie jeśli zwiększymy jego funkcjonalność o możliwość importu danych z kosztorysu (rozszerzenie funkcjonalne ENOKO Project). Koniec z ręcznym wprowadzaniem informacji do harmonogramu – niech kosztorys będzie jego zalążkiem, a importowanie kosztorysu pozwala na automatyczne ustalenie zadań, czasów ich trwania oraz nakładów potrzebnych do ich realizacji. Program Project2016 pozwala następnie na szczegółowe kontrolowanie realizowanej inwestycji pod katem zużycia kosztów, zasobów i pozwalając generować dowolne raporty.

Jak widać proces inwestycyjny może odbywać się płynnie dzięki różnym narzędziom – od programu do projektowania przez program kosztorysowy aż po program do harmonogramów – na każdym etapie inwestycji wykorzystuje się zintegrowane narzędzia, które pozwalają na pełna kontrolę.

Artykuł z kategorii Oprogramowanie
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page