Największe kluby piłkarskie Kopenhagi

KopenhagaPiłka nożna to bez wątpienia najpopularniejszy sport na świecie. Zwłaszcza w Europie funkcjonuje wiele klubów piłkarskich, które moglibyśmy zaliczyć do światowej czołówki. Spośród miast skandynawskich dość dużo utytułowanych zespołów posiada siedzibę w Kopenhadze. Stolica Danii być może nie należy do największych piłkarskich potęg, niemniej jednak w skali Europy można wyszczególnić kilka drużyn w niej funkcjonujących, które mogą poszczycić się całkiem znaczącymi sukcesami. Przyjrzyjmy się więc krótkiej charakterystyce każdej z nich.

Najbardziej znanym klubem piłkarskim – nie tylko w Kopenhadze, ale i całej Danii – jest zespół FC København (w Polsce używa się nazwy FC Kopenhaga). Został on założony 1 lipca 1992 roku w efekcie połączenia się dwóch innych kopenhaskich drużyn o wieloletniej tradycji – Kjøbenhavns Boldklub, który powstał w 1878 r., oraz Boldklubben 1903. Jako że obydwa wspomniane kluby odnosiły spore sukcesy w lidze duńskiej, nic dziwnego, że zespół FC København szybko dołączył do najlepszych drużyn w kraju. W trakcie dwudziestu lat swego istnienia FC Kopenhaga sięgała po mistrzostwo duńskiego odpowiednika Ekstraklasy, Superligaen, aż dziewięć razy: w 1993, 2001, 2003, 2004, 2006, 2007, 2009, 2010 i 2011 roku. Trzykrotnie ponadto udało jej się wywalczyć zwycięstwo w Pucharze Danii. Zespół odnosił także sukcesy w europejskich pucharach – w sezonie 2006/2007 zakwalifikował się on do fazy grupowej Ligi Mistrzów, doprowadzając do eliminacji w trzeciej rundzie rozgrywek holenderski klub Ajax Amsterdam. Podobny sukces udało się osiągnąć zespołowi FC Kopenhaga w sezonie 2010/2011, kiedy to zakończył on fazę grupową Ligi Mistrzów na drugim miejscu w swej grupie, zostając wyeliminowanym w 1/8 finału przez Chelsea Londyn. Zespół jest także dwukrotnym zwycięzcą skandynawskiej ligi Royal League – w 2005 r. pokonał on w konkursie rzutów karnych szwedzki klub IFK Göteborg, natomiast rok później wygrał finałowy mecz z pochodzącą z Norwegii drużyną Lillestrøm SK.

Również w wyniku fuzji dwóch innych klubów, z tym że kilkadziesiąt lat wcześniej, powstała inna kopenhaska drużyna, Brøndbyernes Idrætsforening (w skrócie Brøndby IF). Niniejszy klub został założony w 1964 r. w miejscowości Brøndby, która wówczas znajdowała się na przedmieściach Kopenhagi (dziś wchodzi ona w skład kopenhaskiej aglomeracji). Należy zaznaczyć, iż jest to najbardziej utytułowany klub piłkarski w całej Danii, zarówno pod względem sukcesów krajowych, jak i międzynarodowych. Od swego awansu z 1981 r. do pierwszej profesjonalnej ligi duńskiej, Brøndby IF dziesięciokrotnie zdobywał bowiem mistrzostwo kraju i pięciokrotnie Puchar Danii. Jego największymi sukcesami w rozgrywkach europejskich jest zaś dotarcie do półfinału Pucharu UEFA w roku 1991 oraz uczestnictwo w fazie grupowej Ligi Mistrzów w sezonie 1998/1999. Nie zaszkodzi wspomnieć o tym, że największym rywalem opisywanego klubu jest zespół FC Kopenhaga, a derby pomiędzy tymi dwiema drużynami to zazwyczaj największe wydarzenie w lidze duńskiej. Co więcej, na przestrzeni ostatnich 16 sezonów wymienione zespoły zdobywały mistrzostwo kraju aż 11 razy!

Rozważając na temat kopenhaskich klubów piłkarskich, nie można zapomnieć o zespole Boldklubben Frem, zwanym również skrótowo jako BK Frem. Na przestrzeni XX w. był on jednym z najlepszych klubów piłkarskich Danii, obecnie jednakże z powodu problemów finansowych występuje na niższym szczeblu rozgrywek. W każdym razie założony w 1886 r. BK Frem to sześciokrotny mistrz kraju (ostatni raz mistrzostwo wywalczył w 1944 r.) oraz dwukrotny zwycięzca Pucharu Danii (ostatni raz w 1978 r.). W najwyższej duńskiej lidze niniejszy klub występował nieprzerwanie aż do 2010 r., kiedy to w wyniku zadłużenia przekraczającego 10 mln duńskich koron krajowa federacja piłkarska podjęła decyzję o zdegradowaniu go do niższej kategorii rozgrywek. Obecnie BK Frem występuje w odpowiedniku polskiej drugiej ligi – we wschodniej grupie rozgrywkowej 2. Division.

Poza wymienionymi powyżej, w Kopenhadze funkcjonują jeszcze trzy nieco mniej utytułowane obecnie kluby piłkarskie. Jednym z nich jest Akademisk Boldklub, założony w 1889 r. przez grupę studentów. Obecnie występuje on w duńskiej drugiej lidze, niemniej jednak dawniej sześć razy sięgał po mistrzostwo kraju (ostatni raz w 1967 r.). W każdym razie od początku lat 70. do drugiej połowy lat 90. minionego stulecia klubowi Akademisk BK nie wiodło się najlepiej. W 1996 r. jednakże niniejszy klub powrócił do Superligaen, a w sezonie 1998/1999 zdobył nawet Puchar Danii. Począwszy od roku 2001 postępował kolejny regres formy zespołu, który zakończył się spadkiem do niższej ligi w roku 2004.

Kolejnym zespołem piłkarskim z Kopenhagi, który dawniej odnosił sukcesy, zaś obecnie wiedzie mu się raczej słabo, jest Boldklubben af 1893, zwany również B 1893 Kopenhaga. W pierwszej połowie dwudziestego wieku po tytuł mistrza kraju niniejszy klub sięgał dziewięć razy, z czego ostatni raz nastąpił w 1946 r. Druga połowa minionego stulecia była dla opisywanej drużyny już mniej pomyślna – pierwszy, co prawda tylko jednosezonowy spadek do niższej ligi przydarzył się jej w 1954 r. Od tego czasu co kilka lat zespołowi B 1893 udawało się awansować do odpowiednika duńskiej Ekstraklasy, by po jakimś czasie ponownie spaść do niższej kategorii rozgrywek. Ostatni występ niniejszego klubu w Superligaen miał miejsce w 1998 r.

Ostatną z kopenhaskich drużyn piłkarskich jest Vanløse Idræts Forening, zwana w skrócie Vanløse IF lub po prostu VIF. Jej siedziba, jak sama nazwa wskazuje, mieści się w należącej do stolicy Danii dzielnicy Vanløse. Od momentu swego powstania w 1921 r., niniejszy klub tylko dwa sezony rozegrał w najwyższej duńskiej lidze piłkarskiej (ostatni zakończył się w roku 1977), obecnie zaś występuje w odpowiedniku polskiej drugiej ligi. Do największych sukcesów zespołu zalicza się zdobycie Pucharu Danii w 1974 r. oraz uczestnictwo w rozpoczynającym się w tym samym roku turnieju Pucharu Zdobywców Pucharów. Od tego czasu klub nie uzyskał żadnych szczególnych osiągnięć, o których warto by wspomnieć.

Scharakteryzowane powyżej drużyny piłkarskie to najważniejsze kluby sportowe Kopenhagi. Oczywiście poza nimi w stolicy Danii siedzibę mają jeszcze inne, w dużej części amatorskie zespoły, które w skali kraju nie odgrywają istotnej roli. W każdym razie zaprezentowane drużyny zamykają krąg klubów, o których istnieniu każdy fan piłki nożnej wiedzieć powinien.

Artykuł z kategorii Rozrywka
Tagi artykułu: ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page