Największe finansowe krachy w historii

Jeżeli uważamy, że kryzys finansowy, którego efekty dalej dają się we znaki, jest odosobnionym przypadkiem, który nie będzie miał powtórzenia, widać nie odrobiliśmy lekcji historii. Tak długo jak istniały targi, tak długo istnieje spekulacja, a za nią kroczy pewnie i solidnie niedźwiedź bessy.

Kiedy narozrabiał najwięcej?

Bańka tulipanowa (1637)

Każda epoka i miejsce ma swoje odmienne narzędzia spekulacji. Dla XVII-wiecznych Niderlandów, prężnego mocarstwa kolonialnego, były to cebulki tulipanów. Ich popularność rosła w zastraszającym tempie, podobnie jak ceny za nowe gatunki, które czasem okazywały się nieistniejące. Efekt? Gigantyczny krach, który zachwiał podwaliny morskiej potęgi.

Krach Mississippi (1720)

Za sprawą nadmuchiwanych oczekiwań wobec nowej kolonii, ziemia w dorzeczu tej rzeki miała stać się nową Ziemią Obiecaną dla tysięcy inwestorów, wśród których przodował francuski Bank Królewski. Jaka Alabama jest, każdy mniej więcej wie, więc gdy tylko osadnicy zobaczyli kota w worku, zaczęła się masowa panika, powodująca niewypłacalność królewskiej kasy.

Kryzys kolejowy (1857)

Nowa era to nowy środek spekulacji. W XIX wieku padło na rozwijającą się w szalonym tempie kolej żelazną, która miała omotać cały zachód kontynentu amerykańskiego. Nietrafione inwestycje jednej firmy ubezpieczeniowej pociągnęły panikę inwestorów i upadek prawie 900 banków.

Długa Depresja (1873)

Kluczowe dla upadku Imperium Brytyjskiego dwie dekady absolutnego zatrzymania wzrostu zaczęły się od kilku incydentów, z których warto wymienić pożary w Chicago i Bostonie, kłopoty z wypłacalnością Austro-Węgier czy wojnę francusko-pruską w 1871. Panika szybko się rozprzestrzeniła, zarażając kolejne rynki.

Wielki Krach (1929)

24 października 1929 przeszło do historii jako jeden z czarniejszych dni w historii globalnych finansów. Załamanie na Wall Street zrujnowało życie milionom ludzi na całym globie, pchnęło Europę w ramiona radykałów i przetasowało całe społeczeństwo. Wielka Depresja była ponurym okresem, którego efekty widzimy do dziś.

W dzisiejszych czasach każda pozytywna informacja gospodarcza jest dobrą nowiną, ale nie zapominajmy – historia lubi się powtarzać.

Artykuł z kategorii Finanse
Tagi artykułu: , , , , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page