Na jakie ogrodzenie się zdecydować?

plotPosesję ogrodzić można na wiele sposobów – rodzajów ogrodzeń jest bowiem mnóstwo. Jest to w każdym bądź razie konieczne z czysto praktycznych względów – w ten bowiem sposób wyznacza się granice działki. Warto jednak przy tej sposobności zatroszczyć się i o aspekty estetyczne, gdyż to właśnie na ogrodzenie uwagę zwraca się w pierwszej kolejności.

Różne typy ogrodzeń

Bardzo wiele osób, chcąc zaoszczędzić sobie i czasu, i pieniędzy stawia ogrodzenie murowane bądź decyduje się na zwykłą, metalową siatkę. O ile jeszcze mur ma rację bytu, ponieważ jest wytrzymały i nadać mu można różne formy, o tyle siatki metalowe nie są ani praktyczne, ani tym bardziej ładne. Jedyną w zasadzie zaletą jaką posiadają jest to, że są tanie. To bodajże najmniej kosztowna spośród wszystkich dostępnych opcji. Można jeszcze np. posadzić żywopłot, co też drogie nie będzie, ale po pierwsze – należy poczekać dłuższy czas aż osiągnie odpowiednią wysokość, a po drugie – utrzymanie go w należytym stanie wymaga sporo pracy, więc na pewno nie jest to opcja dobra dla osób, które na takie rzeczy nie mają czasu. Niemałą popularnością cieszą się również ogrodzenia kute, ale nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają ogrodzenia drewniane.

Ogrodzenia z drewna

Największą zaletą ogrodzeń drewnianych jest ich wygląd. Prezentują się ładnie i bardzo elegancko. Są też na tyle uniwersalne, że pasują w zasadzie do wszystkich posesji – bez względu na stylistykę w jakich są one utrzymane. Ogrodzenia te mogą przybierać postać zarówno klasyczną, jak i bardziej dekoracyjną – to już zależy od upodobań właściciela. Do ich wykonania wykorzystuje się różne gatunki drewna, niemniej jednak najlepiej stawiać na odmiany odznaczające się dużą wytrzymałością oraz odpornością na czynniki zewnętrzne. Takimi gatunkami są dla przykładu dąb oraz modrzew. Pozyskiwane z nich drewno jest na dodatek wyjątkowo piękne, więc idealnie nadaje się na ogrodzenie. Oczywiście, nie obędzie się tutaj bez pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, które chronią drewno przed wilgocią. Tak więc ogrodzenie od czasu do czasu trzeba zaimpregnować, zaolejować oraz polakierować. Warto przy tej sposobności również nadmienić, że drewniane ogrodzenia są dostępne w wariantach przeznaczonych do wykorzystania w ogrodzie – np. po to, by go podzielić na strefy użytkowe. Okazują się też przydatne przy pielęgnowaniu roślin i ich eksponowaniu – żeby wspomnieć chociażby o ogrodzeniach typu kratka. Jak więc zatem doskonale widać, można mówić o ich niemałej wszechstronności i funkcjonalności – w praktyce świetnie zdają egzamin.

Autor: Ogrodosfera.pl

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page