Na czym polega fenomen proteinowej diety doktora Dukana?

dukanMetoda walki z otyłością stworzona przez Dukana podbiła serca pacjentów na całym świecie. Szybka utrata nadwagi w połączeniu z nieograniczoną ilością dozwolonego jedzenia sprawiła, że dietę chciał wypróbować niemal każdy „grubas”. Skuteczność kuracji dietetycznej była oszałamiająca, ale szybko pojawiły się problemy. Okazało się, że samo chudnięcie nie wystarczy. Po kilku miesiącach stosowania diety, żywieniowe przyzwyczajenia pacjentów wracały, a co za tym idzie- wracały zbędne kilogramy. Wielu ludzi powróciło do poprzedniej wagi, a znaleźli się też tacy, którzy poprzednią wagę nawet przekroczyli. Następował efekt jo-jo. Kurację odchudzającą trzeba było zaczynać od nowa. Dukan myślał o tym w ten sposób, że przyczynił się do pogorszenia stanu swoich pacjentów. Zaowocowało to dalszą pracą nad jego metodą odchudzania. Po kilku latach udoskonalił dietę pewnym elementem, który sprawił, że stał się on wyróżnikiem jego metody. Chodziło o to, żeby dopracować dietę w taki sposób, by schudnąć raz i na zawsze, czyli wyleczyć się z otyłości, a nie tylko ją zaleczyć na jakiś czas. Udało się opracować rozwiązanie, które sprawiło, że pacjent mógł schudnąć i utrzymać wagę. To właśnie wpłynęło na to, że dieta Dukana jest tak wyjątkowa.

Dukan udoskonalał swoją dietę do perfekcji. Pierwsze jego założenia polegały na utracie wagi przez osoby otyłe. Metoda ta w tym czasie, kiedy następował jeszcze efekt jo-jo, składała się z dwóch faz. Pierwsza była fazą uderzeniową, w czasie której „grubas” najszybciej gubił zbędne kilogramy, co było bardzo motywujące. Druga faza polegała na równomiernym rytmie utraty dalszych kilogramów. Trwała ona aż do uzyskania wymarzonej wagi. Na tym etapie udoskonalaniu podlegał wyłącznie jadłospis diety. Dukan wiedział jednak, że samo schudnięcie nie jest wystarczające, więc dalsze udoskonalania powinny pójść w innym kierunku. I w ten sposób jego metoda odchudzania rozszerzyła się o dwie kolejne fazy. Została wprowadzona faza trzecia, czyli faza przejściowa pomiędzy ścisłą dietą, a brakiem diety. Nosi ona nazwę- faza utrwalania wagi Oprócz tego, że pozwala włączyć do jadłospisu kolejne produkty, to pozwala też na zjedzenie dwóch królewskich posiłków tygodniowo. Ma to na celu przyzwyczajać stopniowo organizm do nawyków żywieniowych sprzed kuracji dietetycznej. Celem jest oczywiście przyzwyczajenie organizmu do powrotu do normalnego jedzenia ale bez efektu jo-jo. Faza ta jest mniej rygorystyczna, ale są pewne założenia, które trzeba realizować. Dodatkowe produkty w menu i królewskie posiłki są możliwe, ale pod warunkiem proteinowego czwartku. Jest to jeden dzień w tygodniu, w którym należy wrócić do jadłospisu z fazy pierwszej, czyli tego najbardziej rygorystycznego. Ten proteinowy czwartek ma chronić przed powrotem zrzuconych kilogramów.

Dukan na podstawie badań ustalił, że etap utrwalania wagi i przyzwyczajania organizmu do „normalnego żywienia” powinien trwać 10 dni na każdy zrzucony kilogram. Łatwo można to obliczyć- jeśli ktoś zrzucił 10 kilogramów, to faza utrwalania wagi trwa u niego 100 dni i ani dnia mniej.

Trzecia faza w kuracji zmieniła wiele. Pacjenci chudli i rzadko wracali do poprzedniej wagi. Jeśli efekt jo-jo miał w ogóle miejsce, to odzyskiwane kilogramy były nieznaczne. Dukan nie mógł jednak pozwolić na takie „uchybienie swojej metody”. Problem, choć niewielki, to był i należało go wyeliminować. Opracował kolejną i ostatnią fazę swojej diety- fazę ostatecznej stabilizacji wagi.

Stabilizacja wagi stała się możliwa dzięki pewnym punktom oparcia, które stały się drogowskazem prowadzącym pacjenta stosującego dietę do uzyskania właściwej wagi. Dukan ustanowił zasady, które chronią przed efektem jo-jo. Najważniejszą zasadą jest proteinowy czwartek. Druga zasada, to rezygnacja z każdej napotkanej windy. Do tej minimalnej aktywności fizycznej Dukan zalecił 20 minut marszu dziennie. Trzecia zasada, to stosowanie otrąb owsianych, które mają właściwości odchudzające.

Zasady jak widać proste, łatwo ich przestrzegać i są doskonale sprecyzowane. Dają pacjentom poczucie bezpieczeństwa. Są bezbolesne i niefrustrujące. Można je zaakceptować na bardzo długo, nawet do końca życia. To dzięki czwartej fazie problem z efektem jo-jo został całkowicie wyeliminowany i sprawił, że dieta Dukana została dopracowana w każdym szczególe.

Nic nie można jej było zarzucić. Dukan odniósł sukces, a osoby otyłe mogły nareszcie pozbyć się swojego problemu i cieszyć się szczupłą sylwetką i wigorem, jaki w czasie kuracji dietetycznej zyskali.

Artykuł z kategorii Dieta
Tagi artykułu: , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page