Motywujące cytaty – czy naprawdę motywują?

Wiele osób szuka motywacji do swoich działań. Zarówno w pracy jak i w szkole coraz częściej towarzyszy nam słomiany zapał a co za tym idzie porzucamy swoje działania, które miałyby przybliżyć nas do konkretnego celu. Coraz więcej osób zapisuje się na newslettery, które wysyłają motywacyjne cytaty na adres e-mail. Czy takie działanie może podnieść poziom motywacji.

Motywujący cytat – idealny pomysł na rozpoczęcie dnia

Według badań amerykańskich naukowców, ogromny wpływ na poziom naszej motywacji ma fakt, w jaki sposób rozpoczniemy konkretny dzień. Jeżeli na przykład jesteśmy nie wyspani, zdenerwowani i generalnie zachowujemy się jakbyśmy „wstali lewą nogą” w takim przypadku ciężko sprawić, by motywacja przyszła sama. Żeby walczyć z takimi przypadłościami dobrym pomysłem jest uśmiechanie się do lustra lub czytanie motywujących cytatów, które przyklejamy na przykład do szafy czy biurka. Widząc sentencje sławnych i wybitnych ludzi sukcesu, automatycznie zaczynamy myśleć na wielką skalę, dzięki czemu mamy większe szanse na zyskanie motywacji niż pozostałe osoby.

Menadżerzy korzystają z motywacyjnych cytatów

Zgodnie z raportem przygotowanym przez badaczy wpływu motywacyjnych cytatów na efektywność pracowników i menadżerów, wynika, że aż 80% osób zajmujących wyższe stanowiska menadżerskie inspiruje się sentencjami znanych osób. Jest to związane przede wszystkim z tym, że kierownicy i dyrektorzy są narażeni na duży stres, co negatywnie wpływa na poziom motywacji.  Aby zapobiegać  syndromowi wypalenia zawodowego, specjaliści, menadżerowie i kierownicy czytają motywacyjne cytaty, podnieść swój poziom zmotywowania.

Łatwiej się zmotywować w grupie

Kolejne ciekawe badanie jakie przeprowadzili amerykańscy naukowcy mówi o tym, że w grupie jest o wiele łatwiej się zmotywować. Studenci czy pracownicy pracując w zespołach motywują się nawzajem, ponieważ mają wyznaczony konkretny cel i dzięki niemu wiedzą co mogą osiągnąć. Dodatkowo pozytywne relacje jakie mają miejsce w zespołach dobrze wpływają na samopoczucie innych osób w grupie. Na potwierdzenie świadczy fakt, iż największe projekty czy zadania do wykonania zazwyczaj wykonuje się w grupach ambitnych i zmotywowanych ludzi, tak by zmaksymalizować poziom motywacji do maksimum.

Artykuł z kategorii Edukacja
Tagi artykułu: , , , ,

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page