Montaż umywalki blatowej (wpuszczanej w blat)

Umywalki łazienkowe montowane na blacie lub wpuszczane w blat to bardzo często wykorzystywana praktyka w aranżacji i dekoracji łazienek zarówno nowych jak i tych remontowanych. Ich montaż jest z reguły nieco bardziej skomplikowany ze względu na konieczność przygotowania otworu w blacie jednak efekt wizualny jaki prezentują tego typu umywalki jest wart odrobinę zachodu.

Najwięcej pracy przy montażu umywalek wpuszczanych jest przy wycinaniu odpowiedniego otworu w blacie. Jakość i czas pracy uzależniona jest w tym przypadku z materiałem z jakim mamy do czynienia i w zależności od tego korzystamy z pomocy ekipy remontowej lub podejmujemy się pracy samodzielnie. Producenci umywalek blatowych często do kompletu dodają wzorniki ułatwiające dopasowanie otworu do ceramiki, dlatego warto upewnić się, że podążamy zgodnie z instrukcjami producenta zanim zabierzemy się za wycinanie otworu w blacie.

 

Rodzaje blatów

Montaż umywalek w płycie laminowanej czyli miękkim drewnopodobnym materiale skraca żywotność blatów ze względu na przerwanie warstwy folii (laminatu). Przez to do blatu może przedostawać się woda, przez co nie jest on najlepszym materiałem do montażu umywali, zwłaszcza jeżeli jej krawędź będzie miała styczność wodą.

Blaty kompozytowe wykonywane są na zamówienie dlatego dobrze jest wiedzieć jaka umywalka i jaki otwór będą nam potrzebne. W przeciwnym razie możemy narazić się na dosyć wysokie koszty przygotowania blatu pod umywalki wpuszczane.

umywalka wpuszczanaUmywalki montowane w lub na blatach drewnianych to przede wszystkim łatwość dopasowania i wycięcia otworu. Są one jednak znacznie bardziej wytrzymałe niż drewnopodobne płyty laminowane. Płyty drewniane należy jednak bardzo dobrze zabezpieczyć przed wodą i parą wodną, która jest nieodzowną częścią korzystania z łazienki. Odpowiednio zabezpieczony blat drewniany powinien być odporny na wchłanianie wody oraz kontakt z kosmetykami. Blaty drewniane najczęściej wykorzystuje się z umywalkami wpuszczanymi oraz stawianymi na blacie, unikany jest montaż umywali podwieszanej ze względu na ryzyko zniszczenia materiału.

Przed montażem umywalki na blacie kamiennym musimy wybrać ją zanim udamy się do kamieniarza, bowiem praca z tak twardymi materiałami musi być precyzyjna i wykonywana przez fachowca z odpowiednimi narzędziami. Taki rodzaj blatu doskonale sprawdzi się z każdym rodzajem umywalki jednak często wykorzystywany jest przy montażu umywalek podwieszanych.

 

Impregnacja blatu

Każdy blat, niezależnie od tego z jakiego materiału został wykonany musi być odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią. Szczególnie przestrzeń między blatem i umywalką powinna być uszczelniona silikonem sanitarnym. Dodatkowego zabezpieczenia wymagają blaty wykonane z materiałów porowatych, takie jak marmur, piaskowiec czy drewno.

Blaty takie powinny zostać należycie zaimpregnowane, dzięki czemu zostaną zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wody, kosmetyków czy innych substancji, które mogą wyrządzić mu krzywdę. Do impregnacji bardzo dobrze sprawdzają się naturalne pokosty lniane, które silnie odpychają wodę i tworzą doskonałą bazę pod warstwę lakieru.

Dodatkowe zabezpieczenia blatu uodparniające go na kontakt z wodą oraz chroniące przed pękaniem i łuszczeniem się czy tworzenie pożądanego efektu końcowego przy zastosowaniu lakieru lub lakierobejcy z atestem higienicznym PZH sprawi, że nasza umywalka wpuszczana będzie się idealnie komponowała i zagwarantuje oryginalny i nowoczesny wygląd naszej łazienki.

 

Artykuł z kategorii Dom, Wnętrza domów
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page