Montaż instalacji elektrycznej w czasie remontu.

Montaż instalacji elektrycznej, to w każdym przypadku bardzo ważne zadanie, któremu należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Chodzi o to, aby podczas prac remontowych, zadbać o wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania instalacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku starego budownictwa, gdzie bardzo często stosowano kiepskiej jakości przewody elektryczne, które należałoby przy najbliższej okazji wymienić na nowe. Taką właśnie okazją jest remont pomieszczenia mieszkalnego, wobec czego warto mieć jednocześnie na uwadze konieczność dokupienia odpowiednich przewodów elektrycznych, gniazdek i łączników elektroinstalacyjnych, aby jednocześnie przeprowadzić remont, czy też modernizację instalacji elektrycznej.

Jak przeprowadzić montaż instalacji elektrycznej?

Przede wszystkim trzeba będzie tutaj zdać sobie sprawę z tego, iż stare aluminiowe przewody były dobre, jeśli prowadziły prąd, co najwyżej do radia i jednej żarówki elektrycznej. Natomiast obecnie, kiedy do gniazdek podłączamy coraz więcej odbiorników prądu, koniecznością jest wzmocnienie instalacji poprzez wymianę przewodów. Należy więc przeprowadzić montaż instalacji elektrycznej z uwzględnieniem obciążenia odbiornikami poszczególnych pomieszczeń. Warto od razu przejrzeć wszystkie puszki rozdzielające, pod kątem tego, czy stare rozdzielacze porcelanowe nie uległy uszkodzeniom. Są one całkiem dobrym rozwiązaniem, wobec czego w przypadku stwierdzenia że są całkowicie dobre warto zostawić je w spokoju. Najważniejszym elementem będą przewody elektryczne, i tutaj wszystkie przewody aluminiowe koniecznie należy wymienić na miedziane, o odpowiednio dużym przekroju, aby mogły wytrzymać współczesne obciążenie elektryczne.

Gniazdka i łączniki instalacji elektrycznej.

Oczywiście w trakcie remontu pomieszczeń mieszkalnych będziemy jednocześnie dobierać nowe gniazdka oraz łączniki elektryczne, aby były one dopasowane pod kątem estetyki pomieszczenia. Warto tutaj jednakże zwrócić uwagę na fakt, iż na chwilę obecną produkowane są nowoczesne gniazda prądowe instalacji elektrycznej, które zapewniają nam szereg udogodnień. Przede wszystkim będą to zabezpieczenia przed przypadkowym włożeniem do gniazdka jakiegokolwiek elementu, co jest szczególnie istotne w przypadku domu z małymi dziećmi, które jak powszechnie wiadomo, mają tysiące pomysłów na minutę. Warto także zwrócić uwagę na łączniki elektryczne, instalacyjne, które umożliwiają nam sterowanie trzema a nawet czterema punktami oświetlenia jednocześnie. Oczywiście są one w stu procentach bezpieczne, aczkolwiek ich montaż wymaga pewnej fachowej wiedzy w tym zakresie.

Warto także wspomnieć tutaj o tym, aby podczas montażu łączników przez łącznik odcinający puszczać zawsze fazę, aby dzięki temu do elementu nie docierał stale prąd, a jest to bardzo często popełniany błąd przez początkujących, domorosłych elektryków, którego warto się ustrzec przez wzgląd na bezpieczeństwo podczas prac związanych z wymianą żarówki.

Artykuł z kategorii Pozostałe
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page