Montaż gniazdka elektrycznego.

Prawidłowy montaż gniazdka elektrycznego w naszej domowej instalacji wymaga pewnej wiedzy, doświadczenia i oczywiście niezbędnych narzędzi. Prace tego typu należy przeprowadzić maksymalnie starannie. Musimy pamiętać, iż z prądem elektrycznym nie ma żartów. Jakiekolwiek nieprawidłowości podczas montażu, mogą sprowadzić na nas zagrożenie. Zarówno w trakcie samej realizacji prac, jak również później, w trakcie eksploatacji elektryczności. Dlatego też, montaż gniazdka elektrycznego, każdorazowo powinien być wykonywany starannie i w oparciu o aktualne wymagania branżowe w tym zakresie.

Czy można samodzielnie przeprowadzić montaż gniazdka elektrycznego?

Jak najbardziej można, aczkolwiek trzeba pamiętać, iż zajmie nam to dłużej, ze względu na brak doświadczenia oraz wiedzy. Profesjonalny elektryk, dysponujący uprawnieniami SEP, nie będzie mieć z tego tytułu większych trudności. Po prostu przeprowadzi montaż gniazdka zgodnie ze swoją widzą, doświadczenie oraz aktualnymi wymaganiami. W każdym jednak razie, samodzielnie także możemy zająć się tego typu pracami, jeśli posiadamy choć podstawowe pojęcie o elektryczności. Jeśli umiemy posługiwać się podstawowymi narzędziami, takimi jak: próbnik elektryczny, śrubokręty, kombinerki. To w zasadzie wszystko co nam potrzeba, aby przeprowadzić samodzielnie, prawidłowy montaż gniazdka elektrycznego.

Jak przeprowadzać montaż gniazdka elektrycznego?

Przyjmijmy tutaj założenie, iż prace są przeprowadzane w zamieszkanym domu, a w pierwszej kolejności musimy gniazdko stare odłączyć i zdemontować. Będzie to najczęściej spotykanym przypadkiem, bowiem montaż gniazdek w nowo budowanych domach, z reguły realizować będzie ekipa elektryczna. Tak więc najważniejsze czynności jakie musimy wykonać przedstawia poniższa lista.

  • Odłączenie obwodu danego gniazdka od prądu elektrycznego – najczęściej poprzez wyłączenie odpowiedniego bezpiecznika. Oczywiście po odłączeniu należy jeszcze się upewnić przy pomocy próbnika elektrycznego, czy rzeczywiście prąd został odcięty.
  • Demontaż starego gniazdka – bez komentarza.
  • Podłączenie nowego gniazdka – zachowując wszelką uwagę i staranność. Co ważne, należy także zwrócić na schemat podłączenia gniazdka, znajdujący się na jego tylnej części. Warto przestrzegać tego rysunku poglądowego bowiem daje nam to więcej szczęścia.
  • Montaż gniazdka elektrycznego w ścianie – najczęściej w puszcze elektrycznej. Tutaj musimy zwrócić uwagę na to, aby gniazdko było osadzone równo i stabilnie.
  • Załączenie obiegu prądu elektrycznego w obwodzie gniazdka – i rzecz jasna sprawdzenie próbnikiem czy nie ma żadnych nieprawidłowości.

Podsumowanie.

W zasadzie więc, można powiedzieć, iż montaż gniazdka elektrycznego jest zadaniem stosunkowo prostym. Trzeba będzie jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad. Istotne będzie także to, jakiego rodzaju gniazdka elektryczne do instalacji domowej wybierzemy. Warto zdecydować na gniazdka zdecydowanie lepsze jakościowo. Pozwoli nam to bowiem, na osiągnięcie wyższego poziomu bezpieczeństwa podczas eksploatacji elektryczności w naszych domach.

Artykuł z kategorii Dom
Tagi artykułu: , , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page