Montaż baterii umywalkowej w trzech prostych krokach

Samodzielny montaż baterii umywalkowej to wbrew pozorom bardzo prosta i niewymagająca czynność.

Przedstawiamy trzy proste kroki montażowe dzięki którym każdy będzie w stanie zainstalować swoją nową baterię.

1 – Wybór baterii

Obecnie w sklepach znaleźć można najpopularniejsze dwa rodzaje baterii – ścienne i stojące, dlatego żeby dobrze wybrać musimy mieć pewność na jakiej wysokości usytuowane są rury dopływowe, bowiem od tego zależeć będzie nasz podstawowy wybór baterii umywalkowej.

Jeżeli rury znajdują się powyżej umywalki powinniśmy zamontować baterię ścienną. Jeżeli poniżej – baterię stojącą.

Istotna jest także liczba otworów w baterii, bowiem wyróżniamy baterie jednootworowe oraz dwuotworowe. Odpowiedzialne są one za regulację strumienia ciepłej i zimnej wody.

Są to najpopularniejsze rodzaje baterii, chociaż kupić możemy także baterie trzy- i czterootworowe.

2 – Instalacja

Podczas montażu baterii stojącej należy umieścić ją w otworze wykonanym w umywalce – najczęściej o wymiarach 28 – 35 mm. W podstawie baterii jednootworowych umieszczone jest odpowiednie wejście do którego montujemy przewody doprowadzające do baterii wodę. Baterię wraz z przewodami wodnymi i zabezpieczającą je śrubą wsuwamy do otworu w umywalce. Następnie na wkręt baterii nakładamy gumową podkładkę i zabezpieczającą podkładką metalową. Bateria dokręcana jest do umywalki za pomocą nakrętki w kształcie tulejki, która pomaga utrzymać baterię na miejscu i zapobiega przeciekom wodnym.

Jeżeli wykonamy te czynności zostanie nam podłączenie przyłączy do instalacji wodociągowej i wykonać próbę, aby upewnić się, że montaż się udał i nic nie przecieka.

Montaż baterii ściennej rozpoczynamy od wkręcenia przyłączy do końcówek instalacji wodnej. Warto pamiętać o zabezpieczeniu gwintów połączeń taśmą teflonową lub włóknem konopnym, które zapobiegną przeciekom.

Bardzo istotnym elementem montażu jest upewnienie się, że przyłącza wychodzą ze ściany pod kątem prostym i zostały ustawione na takiej samej wysokości. Dużo błędów montażowych wynika właśnie z nieprawidłowego rozstawienia przyłączy wodnych, które powinny znajdować się w rozstawie ok. 15 cm.

Kolejnym punktem jest przykręcenie rozety na przyłącze, dopasowanie i nałożenie uszczelek we wnętrzu baterii, a następnie dokręcenie baterii. Można to zrobić palcami lub wykorzystać plastikowe osłonki na klucz, które zapobiegną porysowaniu baterii.

3 – Test szczelności

Jeżeli postępowaliście zgodnie ze wskazówkami to ten etap powinien być tylko formalnością, która zweryfikuje naszą pracę. Test szczelności wykonujemy najpierw odkręcając strumień zimnej a później ciepłej wody, dokładnie sprawdzając czy zarówno z baterii czy przyłączy wodnych nie cieknie woda.

Jeżeli zauważymy małe krople na którymś z elementów warto sprawdzić czy został on dokładnie dokręcony lub nie zapomnieliśmy o dołączonej do baterii uszczelce. W przeciwnym wypadku jeżeli nie odnotowujemy żadnych przecieków, to możemy uznać swoją pracę za zakończoną i pogratulować sobie dobrze wykonanej roboty.

Poradnik przygotowany przy konsultacji producenta baterii łazienkowych – Grupy Armatura

Artykuł z kategorii Wnętrza domów
Tagi artykułu: , ,
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

dziennikarstwo obywatelskie, ciekawe artykuły, publikacje, artykuły do przedruku, presell page